PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Nitra - Slovensko

Základní informace

Nitra je osmdesátitisícové město ležící na stejnojmenné řece pod vrchem Zobor. Dominantou města je hrad ležící na kopci kousek od centra Nitry. Město bylo centrem nitrianského knížectví.

Toto území kolem řeky Nitry bylo obývané nepřetržitě více než třicet tisíc let a představuje tak ráj pro archeology. Svá hradiska tu měli Keltové, Germáni a nakonec se tu usadili Slované.

Nitra byla založena na sedmi pahorcích. Kníže Pribina tady postavil první křesťanský kostel na území Slovenska a město se stalo významným centrem nitranského knížectví. Právě sem také kníže Rastislav pozval soluňské bratry Konstantina a Metodějem.

Městu s osmdesáti tisíci obyvateli dominuje mohutná pevnost na vápencovém vrchu, ze tří stran obklopeném meandrem řeky Nitry. Jedná se o největší středověký hrad na Slovensku, který v době své největší slávy zabíral území až 8,5 ha.

Tzv. Horní Město se dlouho vyvíjelo v úzkém sepětí s církví. Dříve tu stávaly příbytky kanovníků a církevních hodnostářů, ale množství z nich bylo zničeno při nepokojích během 16. a 17. století. I tak tady lze najít významné historické budovy, jako je např. kostel svatého Petra a Pavla, Malý a Veľký seminár či Kluchov palác, který v rohu zdobí kamenný obr.

Církevní památky se nachází i v tzv. Dolním Městě. Právě tady stojí barokní komplex Piaustického kláštera s kostelem svatého Ladislava, mariánský sloup, ale i jedna z nejstarších synagog na Slovensku. Postavena byla roku 1911 na čtvercovém půdoryse dle návrhu Leopolda Baumhorna.

K zajímavým stavbám Nitry patří i goticko-barokní bazilika svatého Jimrama, kaple svatého Michala a secesní Justiční palác.

V centru města si lze odpočinou v nádherném městském parku na místě původního koryta řeky. Jeho dvacet hektarů je rozděleno do třech částí, přičemž nejstarší z nich pochází z poloviny 19. století.

Rada: Při návštěvě Nitry byste neměli vynechat vrch Kalvárie s křížovou cestou, který se nachází v jižní části města.

Oficiální webová stránka: https://www.nitra.sk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Školní zájezdy Slovensko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY