PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Nitrianský hrad - Slovensko, Nitra

Základní informace

Nitrianský hrad je největší slovenský středověký hrad a nepřehlédnutelná dominanta města Nitry.

Mohutný Nitrianský hrad vznikl na vápencovém vrchu, obklopeném ze tří stran řekou Nitrou, na místě dřívějšího slovanského hradiska. Jeho stáří dokládá i nejstarší dochovaná písemná zmínka o něm z roku 871.

Během své historie byl několikrát obléhán. V letech 1241 až 1242 odolal tatarskému vpádu, na počátku 14. století jej napadla vojska Matúše Čáka Trenčianského, roku 1432 na něj zaútočili husité a nevyhnuli se mu ani Turci v 17. století. Velké škody způsobilo bombardování 26. března 1945, které zničilo věž katedrály, a následující požár ohrozil celý historický komplex.

Po druhé světové válce byl Nitranský hrad sídlem Archeologického ústavu SAV, který jej využíval pro své kanceláře a sklady, a dnes opět slouží jako sídlo nitranského biskupa.

Areál hradu lze rozdělit do několika částí. Celému komplexu vévodí katedrála, zasvěcená svatému Jimramovi, která vznikla spojením tří starších kostelů, pocházejících z 11., 14. a 17. století. Mezi její poklady patří např. reliéf Ukládání do hrobu z roku 1662 či gotická freska Smrť a Korunovace Panny Márie, která bylo objevena až počátkem 21. století. Od roku 2015 je také zpřístupněna věž katedrály, která až do 19. století sloužila jako knihovna.

Biskup sídlí v pozdně barokním biskupském paláci na západní straně katedrály. V třípodlažní budově, uzavírající nádvoří, se z původní gotické stavby zachovalo jen okno nad skalním útesem.

V prostorách hradu lze najít i diecézní muzeum Nitrianského biskupství či kasematy ve zdech opevnění. To začalo vznikat po nepokojích v 15. století a jeho další část vyrostla o století později jako reakce na turecké nebezpečí. V letech 1673 až 1674 byl pak celý obranný systém přestavěn dle zásad moderní fortifikace.

Oficiální webová stránka: www.nitrianskyhrad.sk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Školní zájezdy Slovensko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY