PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

O´Connell Street - Irsko, Dublin

Základní informace

O´Connell Street je nejrušnější dublinská ulice, kterou lemuje směsice budov v různých architektonických slozích, např. nákupní centrum zdobené sochami slavných Irů nebo 121 m vysokou věž The Spire of Dublin. Ulice je dlouhá 500 m a její průměrná šířka je 46 m.

Nejznámější dominantou ulice je budova hlavní pošty (General Post Office), která byla vzbouřeneckou základnou Velikonočního povstání v r. 1916. Budova byla při bojích značně poškozena a tuto událost si lze připomenout na malbách uvnitř budovy.

Uprostřed bulváru je rozmístěno několik památníků a soch vztahujících se k irské historii. Na jižním konci ulice se tyčí socha Daniela O´Connella, který organizoval klidné manifestace za zrovnoprávnění katolíků. Socha irského nacionalisty podporujícího užívání irštiny Williama Smith O´Briena z r. 1870 stála původně na ostrůvku na křižovatce O´Connell Bridge a ulice D´Olier Street. Na současné místo byla přesunuta r. 1929. Další socha z bílého sicilského mramoru představuje irského novináře a politika Sira Johna Graye, který se zasloužil o stavbu dublinské vodovodní sítě. Expresivní bronzová socha irského odborového vůdce a socialistického aktivisty Jamese Larkina stojí na žulovém podstavci, na kterém byl původně vyryt špatný rok narození (místo r. 1874 bylo vyryto 1876), což je dodnes patrno mírnou značkou. Další socha představuje irského katolického reformátora a propagátora abstinence Theobalda Mathewa. Poslední přidaným monumentem je 121 m vysoká jehla z nerezové oceli – The Spire of Dublin (nazývaná také Monument of Light), která zde byla vztyčena r. 2003, aby nahradila pomník admirála Nelsona z 19. století, který v r. 1966 vyhodili do povětří protibritští rebelové. Věž se od základny o průměru 3 m zužuje až k 10cm špičce z optického skla ve výšce 121 m.

Na ulici O´Connell Street navazuje jeden z mostů vedoucí přes řeku Liffey – O´Connell Bridge. Tento most je netradiční tím, že jeho šířka (50 m) je větší než délka (45 m). Na západ od mostu O´Connell Bridge se nachází lávka Halfpenny Bridge.

Věděli jste, že v Dublinu se nacházejí dva mosty se jménem O´Connell Bridge? Druhý most se stejným jménem překlenuje rybník v parku St Stephen´s Green.

Zdroj:
Kapesní průvodce Irsko – nakladatelství Lingea
Společník cestovatel – Irsko, nakladatelství Ikar

Oficiální webová stránka: https://dublin.ie

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY