PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 4x

Old Harry Rocks - Anglie

Základní informace

Old Harry Rocks jsou křídové útvary na poloostrově Isle of Purbeck v jižní Anglii. Útesy Old Harry Rocks jsou nejvýchodnějším bodem Jurského pobřeží, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

Old Harry Rocks, Dorset, Anglie Old Harry Rocks, Anglie Old Harry Rocks, Anglie

Název Old Harry se však ve skutečnosti vztahuje jen na skalisko nejvzdálenější od břehu. K jeho pojmenování se váže několik legend. Jedna z nich vypráví, že uvnitř spí ďábel a Old Harry je jeho tradiční anglické eufemistické jméno. Další pověst odvozuje tento název od dorsetského piráta a pašeráka Harryho Paye. Ten vyplouval z přístavu v Pool na své loupežné výpravy proti francouzským a španělským přístavům a vždy musel projet právě kolem tohoto útvaru.

Ke vzniku těchto jedinečných skalisek je potřeba vrátit se zpět o pětašedesát milionů let, kdy se na dně moře začala usazovat obrovská vrstva planktonu a mikroorganismům. Když moře ustoupilo, na povrch se dostala porézní sedimentální hornina, zvaná křída. Toto bílé pobřeží se souvisle táhlo až k Isle of Wight. Měkký kámen však byl vystaven působení deště, mořské vody a větru, takže postupně začal zvětrávat a hroutit se. Odolala jen pevnější místa, která zůstala osamocená, oddělená od pobřeží.

Stejně tak je popisován i vznik samotného Old Harry Rock. Ve velkém skalisku stojícím volně v moři vyhloubila voda jeskyni a postupem doby jej proměnila na velký oblouk. Ten se za čas zhroutil a zůstal tu jen osamocený pahýl. Historické dokumenty dokládají, že Old Harry tu vždy nestál tak sám, ale obklopovaly jej dva další útvary, které byly označovány za jeho manželky. První z nich podlehla erozi roku 1509. Druhá se vedle něj hrdě tyčila až do konce 19. století, kdy se působením větru a deště uvolnil její vršek, takže dnes je tu možné vidět jen její zlomek.

Rada: Dojít k Old Harry Rocks můžete po South West Coast Path ze Studlandu nebo ze Swanage.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY