PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Olympijské muzeum - Švýcarsko, Lausanne

Základní informace

Město Lausanne je neoddělitelně spjato s moderním olympijským hnutím. Je sídlem Mezinárodního olympijského výboru (MOV) a také domovem jedinečného Olympijského muzea.

Lausanne se na počátku 20. století zalíbilo otci moderních olympijských her baronovi Pierru de Coubertinovi. Ten se zasadil o to, že v roce 1915 bylo sídlo Mezinárodního olympijského výboru přesunuto z Paříže právě sem. V Lausanne je Coubertin i pohřben, ačkoliv jeho srdce bylo odděleno od těla a uloženo k věčnému odpočinku v blízkosti starořecké Olympie.

Pierre de Coubertin snil o tom, aby v Lausanne vzniklo olympijské muzeum, povedlo se to však až jeho následovníkům mnoho let po jeho smrti. Na břehu Ženevského jezera otevřelo muzeum své brány veřejnosti v roce 1993 a u příležitosti 20. výročí svého vzniku bylo zrekonstruováno a zmodernizováno. Sídlí uprostřed parku s antickými sochami na úpatí terasovité zahrady v moderní budově. Vzdálenost od jezera k muzeu je symbolická – měří přesně 1363 řeckých stop, což představuje délku původního atletického stadionu ve starověkém Řecku.

V muzeu se návštěvníci prostřednictvím tisícovek exponátů, filmů a interaktivních obrazovek dozvídají o Coubertinově životě a samozřejmě také o dějinách olympiády, od starověku až po moderní olympijské hry. Mnozí z olympijských vítězů darovali muzeu své medaile, vystavena je tu také sbírka olympijských pochodní nebo archivní závěry z jednotlivých ročníků olympiády. Jedním z vystavených olympijských memorabilií je také tretra českého olympionika Emila Zátopka, který má dokonce před muzeem svoji bronzovou sochu.

V horním patře budovy je umístěna muzejní restaurace s terasou, která nabízí úchvatný pohled na Ženevské jezero a okolní hory. Olympijské muzeum navštíví každý rok tisíce sportovních nadšenců z celého světa a v minulosti mu byla dokonce Asociací evropských muzeí udělena cena za nejlepší evropské muzeum.

Oficiální webová stránka: https://www.olympic.org/museum

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY