PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Orkneje - Skotsko

Základní informace

Orkneje je skotské souostroví, kde lze najít mimo jiné jedny z nejstarších a nejzachovalejších neolitických památek v Evropě.

Ring of Brodgar, Orknejské ostrovy, Skotsko Skara Brae, Orknejské ostrovy, Skotsko Yesnaby Castle, Orknejské ostrovy, Skotsko

Orkneje tvořené více než sedmdesáti ostrovy, z nichž je jen asi dvacet obydlených, patří spolu se Shetlandami do tzv. Severních ostrovů. Na rozloze 975 km² tu žije jen asi 19 500 obyvatel, přičemž 75 % z nich bydlí na největším z ostrovů zvaném Mainland. Ten zabírá skoro polovinu z celkové plochy souostroví a tvoří jeho pomyslný střed – ostrovy se dělí na ty, které leží od Mainlandu na sever, a ty, které se nachází jižněji.

Historie Orknejí

Najít tu lze také obě orknejská města, a to Stromness a hlavní město a správní středisko Kirkwall. Kromě toho ostrov nabízí památky pocházející z mnoha tisíciletí. Nejprve totiž Orkneje obývali Piktové, v 8. století je vystřídali Norové (přičemž se neví, jestli Pikty vyhladili či se asimilovali), kteří je roku 875 připojili ke svému království. Až teprve o pět století později připadlo souostroví Skotsku. Mohl za to dánský a norský král Kristián I., který Orkneje použil jako záruku za věno své dcery Markéty, jež se zasnoubila s Jakubem III. Skotským. Věno však nebylo nikdy vyplaceno, a tak se souostroví dostalo pod nadvládu Skotů.

Co stojí za vidění

K nejznámějším architektonickým památkám patří více než pět tisíc let starý kamenný kruh o průměru 44 metrů Standing Stones of Stennes a jeho o tisíc let mladší bratr Ring of Brodgar, jehož šedesát kamenů vytvářelo kruh o průměru 104 metry. Velkým turistickým lákadlem je i komorová hrobka Maeshowe či přes pět tisíc let starý dům Papawesray.

Nejvíce návštěvníků však míří do kamenné vesnice Skara Brae, datované do doby 3180 až 2500 př. n. l. Osm skupinových domů tu během staletí pohřbil písek, takže zůstaly zcela neporušené. Tyto „Skotské Pompeje“ odkryla až bouřka roku 1850. Vesnice je stejně jako většina okolních památek zapsaná na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Množství turistických cílů nabízí i ostatní ostrovy. Přestože tu skoro neexistují lesy, návštěvníci Orknejí mohou obdivovat rozeklané útesy, písečné pláže i fantastické ptačí rezervace, kde lze pozorovat i symbol ostrova papuchalka.

Rada: Pro poznání ostrova Mainland se vyplatí koupit Maxi Day Tour of Orkney. V ceně je trajekt z z John O´Groats, autobus, který vás proveze po nejdůležitějších místech ostrova, i průvodce, jež vám sdělí zajímavosti k navštíveným památkám.

Oficiální webová stránka: www.visitorkney.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY