PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Ostřihom - Maďarsko

Základní informace

Ostřihom, maďarsky Esztergom, je historické město na pravém břehu Dunaje v severním Maďarsku, které hrálo významnou roli v dějinách této země.

Ostřihom, Maďarsko Ostřihom, Maďarsko

Ostřihom patří k nejstarším maďarským městům. Římané si tu založili osadu Solva Mansio, při stěhování národů se tady usadili Slované, které roku 896 vystřídali Maďaři. Právě tady nechal kníže Gejza postavit první hrad po příchodu do Panonie, a tak se z Ostřihomi stalo na skoro tři století hlavní město země. Zde se také narodil jeho syn Štěpán, který byl roku 1000 korunován prvním maďarským králem a později svatořečen.

Pro Maďary má toto město i velký duchovní význam, protože je přes 1000 let sídlem biskupství a dodnes tu má centrum maďarská katolická církev. Tuto funkci potvrzuje i množství katolických sakrálních staveb, přičemž k těm důležitým patří např. kostel svatého Petra a svatého Pavla či františkánský klasicistní kostel zasvěcený svaté Anně.

Nejvýznamnější je však bazilika svatého Štěpána, pojmenovaná po svém zakladateli. Největší maďarský kostel o rozměrech 117×47 metrů skrývá množství uměleckých děl, jako je např. vzácná olejomalba za oltářem či zlaté předměty, uchované v pokladnici. Za návštěvu stojí i podzemní krypta s ostatky biskupů a nikdo by neměl odolat možnosti vylézt na ohromující kupoli, dosahující výšky 72 metrů. Za náročný výstup po uzounkém točitém schodišti bude odměněn nádherným výhledem na město, Dunaj i Štúrovo na protějším břehu.

S městem Štúrovo spojuje Ostřihom ocelový most Márie Valérie, který byl postaven roku 2001 a poprvé od druhé světové války, kdy byl zničen most předchozí, nahradil přívoz, jenž obě města, a tedy i země spojoval.

Na Hradním vrchu se v blízkosti katedrály nachází i zrekonstruovaná zřícenina hradního paláce, kde dnes sídlí Hradní muzeum. Historické centrum města představuje čtvrť Víziváros, v níž se v uličkách s barevnými domy ve stylu baroka, rokoka i klasicismu skrývá množství významných památek. Patří k nim i Biskupský palác, v němž dnes sídlí Křesťanské muzeum.

Oficiální webová stránka: www.esztergom.hu

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Zajímavé články

Langoš

Školní zájezdy Maďarsko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY