PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Ostrov If - Francie

Základní informace

Ostrov If je malý ostrov ve Středozemním moři ležící v zálivu u města Marseille, odkud je možné dopravit se na něj lodí.. If je jedním z tzv. Frioulských ostrovů a proslavila ho zejména mohutná pevnost Château d’If, jejíž vězeňské cely si Alexandre Dumas zvolil coby důležité místo ve svém slavném románu Hrabě Monte-Christo.

Chateau d´If, Francie

Lodě na ostrov If vyplouvají z marseillského Starého přístavu v pravidelných intervalech. Ostrov je od města vzdálený asi 2 km, takže plavba zabere necelých 20 minut. Z paluby lodi se návštěvníkům naskytne nádherný pohled na Marseille s dominantní bazilikou Notre-Dame de la Garde na kopci a z druhé strany pak na impozantní pevnost na ostrově If.

Tuto pevnost založil francouzský král František I. na obranu přístavu na počátku 16. století. V roce 1524 byly vztyčeny první pevnostní zdi a bezprostředně po svém dokončení začala stavba sloužit jako obávaná věznice, z níž byl údajně útěk zcela nemožný. Prvním vězněm byl pravděpodobně jistý rytíř Anselme, obviněný ze spiknutí proti monarchii, který byl později ve své cele uškrcen.

Vězni z řad prostého obyvatelstva zde přebývali v drsných podmínkách, oproti tomu někteří uvěznění šlechtici si leckdy dopřávali nevídaný vězeňský komfort. V pevnosti If pobýval mimo jiné také revoluční hrdina Mirabeau, jehož tu údajně nechal uvěznit jeho vlastní otec, protože měl pocit, že jeho syn vede příliš rozmařilý život. K dalším kuriózním vězňům patřil například šlechtic Niozelles, který byl odsouzen k šestiletému vězení za to, že si v přítomnosti krále zapomněl sundat klobouk. Mezi slavné vězně se nadto zařadil i tajemný „muž se železnou maskou“.

Jednotlivé vězeňské cely a kobky si návštěvníci mohou prohlédnout a dozvědět se zajímavé informace o některých zdejších vězních. Tím vůbec nejslavnějším byl fiktivní námořník Edmond Dantès, o němž Alexandre Dumas napsal v polovině 19. století svůj slavný román Hrabě Monte-Christo. Právě zde se odehrál románový útěk Edmonda za pomoci kněze abbého Fárii. Dumasův román později posloužil coby předloha ke třem desítkám filmů a značně napomohl popularitě celého ostrova.

Oficiální webová stránka: www.chateau-if.fr

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY