PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Ostrov Møn -

Základní informace

Møn je jeden ze tří větších ostrovů na jihu Dánska. Své návštěvníky láká poklidnou venkovskou atmosférou a úchvatnými útesy, ale i neolitickými památkami a překrásnými freskami v kostelech.

Ostrov Møn je považovaný za jednu z nejkrásnějších částí Dánska. Hlavní a největší město Stege má jen necelých 4000 obyvatel a ani zbytek ostrova není přelidněný – průměrná hustota obyvatelstva dosahuje 45 osob/km².

Největší lákadlo ostrova představují útesy na jeho východní straně. Møns Klint vznikly před 70 miliony lety usazením vápenatých lastur na dně moře a jejich následným vyzdvižením nad hladinu. Přestože každý rok moře „ukousne“ 40 cm těchto útesů a čas od času dojde vlivem povětrnostních podmínek ke zhroucení některého z nich, stále je možné zhlédnou sedm kilometrů bílých skal, z nichž nejvyšší Dronningestolen dosahuje 128 metrů. Ideálním východištěm do této oblasti je Geocentre Møns Klint, kde je muzeum věnované vzniku útesů a zároveň i jejich fauně a flóře, ale odborníci zde radí i s určením zkamenělin, které jim návštěvníci ze svých procházek po okolí přinesou.

Na malé ploše ostrova se nachází i 119 megalitických hrobek postavených v rozmezí let 4000 až 1800 př. n. l., přičemž tu lze najít i takové rarity jako oválné pohřebiště Grønjægershøj, sestávající ze 134 kamenů, největší kamenný chodbový hrob v Dánsku, zvaný mohyly krále Asgerse, či unikátní Klekkendehøj se dvěma chodbami vedle sebe.

K zvláštnostem ostrova patří i jedinečná fresková výzdoba čtyř kostelů. Autorem třech z nich je tzv. Elmelundský Mistr, o němž se ví pouze to, že jako svůj podpis používal obrázek muže s králičíma ušima. Jeho nádherné práce si lze prohlédnout v Fanefjord Kirke, Elmelunde Kirke a v Keldby. Zcela jiného rázu jsou fresky v Stege Kirke ze 14. a 15. století, připomínající spíše dětské kresby.

Rada: Protože na ostrově Møn není železnice a autobusy jezdí jen zřídka, je ideálním prostředkem pro jeho prozkoumání kolo. To si lze půjčit v půjčovně ve Stege, kde zákazníkům nabízí i popis místních cyklostezek.

Oficiální webová stránka: https://en.wikipedia.org/wiki/M%C3%B8n

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace
Základní informace Hlavní fakta Historie Dánska
  • Ostrov Møn

Školní zájezdy

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY