Palác národů - Švýcarsko, Ženeva
Základní informace
V Ženevě sídlí řada mezinárodních organizací a jednou z těch nejdůležitějších je Organizace spojených národů (OSN). Jejím evropským domovem je tzv. Palác národů (Palais des Nations), do nějž se návštěvníci města mohou vypravit na prohlídku.
Palác byl původně vystaven coby sídlo Společnosti národů, která vznikla v roce 1920 na základě pařížské mírové konference a kladla si za cíl zajistit světový mír po tragédii 1. světové války. Na architektonický návrh byla vypsána soutěž, do níž své příspěvky zaslalo 337 architektů. Z nich byla vybrána pětice architektů různých národností, podle jejichž projektu byl areál Paláce národů v letech 1929 – 1936 vystavěn. V době jeho dokončení se jednalo o druhou největší stavbu v Evropě, stojící v těsném závěsu za francouzským zámkem Versailles.
Po druhé světové válce byla založena Organizace spojených národů a palác se tak stal jejím sídlem. Je přitom trochu paradoxní, že se toto druhé největší centrum OSN (po sídle OSN v New Yorku) nachází právě ve Švýcarsku, které se členem OSN stalo až v roce 2002. Celý areál Paláce národů, obklopený krásným parkem s výhledem na Ženevské jezero a zasněžené alpské vrcholky, je však mezinárodním územím. Palác národů byl během své historie několikrát stavebně upravován a rozšiřován a v současné době je v něm k dispozici 34 konferenčních sálů a 2800 kanceláří.
V ženevském sídle OSN jsou pro veřejnost pořádány pravidelné komentované prohlídky (v délce cca 60 minut) s místními průvodci, jejichž přesné časy se zájemci mohou dozvědět na oficiálních webových stránkách. Během prohlídky nahlédnete do místností, ve kterých v minulosti docházelo k důležitým mezinárodním jednáním, prohlédnete si četné dárky, které organizaci darovaly členské státy a dozvíte se také informace o historii paláce a současných aktivitách OSN. Do kterých místností vás průvodce přesně zavede, záleží na momentálních jednáních a zasedáních, která v budově probíhají. Budete-li mít štěstí, podíváte se např. do tzv. Parlamentní síně (Salles des Assemblés), největší ze zdejších zasedacích místností s kapacitou 2000 míst k sezení, nebo do Poradní síně (Salle de Conseil), jejíž stěny zdobí malby vize světa bez konfliktů od katalánského umělce José Marii Serta.