PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Palace of Holyroodhouse - Skotsko, Edinburgh

Základní informace

Palace of Holyroodhouse je oficiální skotská rezidence britských panovníků a zároveň jedna z hlavních památek Edinburghu.

Holyrood Palace, Edinburgh, Skotsko Holyrood Abbey, Edinburgh, Skotsko

Palace of Holyroodhouse leží na konci hlavní edinburské ulice Royal Mile, která ho spojuje s hradem. Název Holyrood, znamenající svatý kříž, odkazuje na událost, která se tu odehrála v roce 1128. Král David I. tehdy vyrazil na lov do místních lesů a spatřil jelena s křížem mezi parohy. Právě na tom místě pak založil opatství, které se stalo jedním z největších ve Skotsku. Vedle něj, v místech, kde se ubytovávali hosté kláštera, začal v roce 1500 budovat Jakub IV. královský palác. O 29 let později jej dokončil Jakub V., ale v dějinách tato stavba prošla ještě několika rekonstrukcemi, neboť podlehla požárům a zničila ji i Cromwellova vojska.

Dnešní čtvercový půdorys o délce strany 70 metrů získal palác v 70. letech 17. století, kdy Karel II. pověřil přestavbou svého hlavního architekta ve Skotsku, sira Williama Bruce. Ten do nové podoby paláce začlenil i zachované starší části.

Královna v Palace of Holyroodhouse tráví již tradičně jeden týden na začátku léta, kdy pořádá množství ceremonií a banketů. V tuto dobu bývá paláce pro veřejnost uzavřen. Během zbytku roku však mohou návštěvníci obdivovat nádheru jeho interiérů i poklady, které tu jsou schraňovány.

Největší místností paláce je tzv. Galerie skotských králů, v níž si je možné prohlédnout 89 portrétů skotských panovníků, počínaje legendárním zakladatelem Skotska Fergusem I. Vidět tu lze podobizny i Mackbetha, Marie Stuartovny a Roberta Bruce, všechny z dílny Jamese de Witta. Stejný umělec je autorem i nádherných stropů v několika místnostech paláce. K těm nejkrásnějším patří ten v královské ložnici, zobrazující Herkula získávajícího vstup do nebe. Prohlédnout si je možné i komnatu, v níž byl zavražděn oddaný tajemník královny Marie Stuartovny. Dle pověsti se v této místnosti po staletí opakovaně objevovala krvavá skvrna.

Palác obklopují 4 hektary zahrad, které přecházejí v park. Právě v něm se nachází skaliska Salisbury Crags a 250 metrů vysoká čedičová skála zvaná Artušovo křeslo.

Oficiální webová stránka: https://www.rct.uk/visit/palace-of-holyroodhouse

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY