PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Palatin - Itálie, Řím

Základní informace

Palatin je nejslavnější ze sedmi římských pahorků a místo nejstaršího osídlení hlavního města Itálie. Údajně zde bydlel pastýř Faustulus, který nalezl a vychoval Romula a Rema. Na Palatinu sídlili císaři a jiné význámné osobnosti, o čemž svědčí ruiny vil.

Palatin, Řím, Itálie Palatin, Řím, Itálie Palatin, Řím, Itálie Palatin, Řím, Itálie

Dle legendy se právě na tomto 51 metrů vysokém vrcholku nachází jeskyně, v níž vlčice odkojila bratry Romula a Rema, a právě tady také 21. dubna 753 vyoral Romulus bájnou čtvercovou brázdu, která ohraničovala území jím založeného Říma.

Archeologické nálezy dokázaly, že Palatin byl obydlen už v 8. století př. n. l. V době republiky tady sídlili patricijové a poté si tu své rozlehlé paláce stavěli císařové. Roku 44 př. n. l. si zde císař Augustus postavil své velkolepé sídlo Domus Augustiniana. Obrovská rezidence zahrnovala reprezentační palác, soukromé prostory císaře, velké závodiště, dostihovou dráhu i lázně a soustava schodišť, kolonád, sloupořadí, dvoran, teras a fontán pokrývala celý svah pahorku až po jeho vrchol.

Ze stejné doby pochází i dům Lívie, manželky císaře Augusta, který patří k nejzachovalejším stavbám na Palatinu. Dnešní návštěvníci si tu stále mohou prohlédnout bohatou freskovou výzdobu jídelny, ale i místnosti obklopující středové atrium, přijímací prostory i chodby.

O něco mladší je rozsáhlá zřícenina Dómu Flavia. Z ní se dochovala jen bazilika, v níž se za přítomnosti císaře řešily spory. Za prohlídku stojí i stadion, lázně zbudované Septimem Severem, ruiny Caligulova paláce a zbytky mnoha dalších antických staveb.

Sláva Palatinu trvala až do 4. století, kdy jej začali císaři opouštět, a definitivně pominula pro přesunu hlavního města říše do Konstantinopole. Od té doby začaly místní stavby chátrat. Až v 11. století na jejich troskách vyrostly nové kostely, kláštery a šlechtická sídla. O největší zástavbu se pak postaral v 16. století rod Farnese, který na zbytcích Tiberiova paláce z 1. století a Kybeliina chrámu z roku 204 př. n. l. postavil majestátní palác s velkolepou zahradou.

Rada: Všimněte si podobnosti mezi slovem palác a Palatin. Není vůbec náhodná. Název pro honosnou rezidenci byl opravdu odvozen od názvu tohoto pahorku v době, kdy si tu svá přepychová sídla stavěli císaři.

Oficiální webová stránka: www.turismoroma.it/cosa-fare/palatino

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Itálie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY