Památník Velké Moravy - Česká republika
Základní informace
Památník Velké Moravy je multimediální muzeum ve Starém Městě u Uherského Hradiště, které zajímavou formou seznamuje návštěvníky se životem starých Slovanů.
V 9. století patřilo okolí dnešního Starého Města k území Veligradu, jednoho z hlavních center prvního státního útvaru Slovanů, zvaného Velká Morava. Právě tady bylo roku 1948 objeveno opevnění osady z poloviny 8. století, tedy z předvelkomoravského období. O rok později pak archeologové odkryli o století mladší základy kostela Na Valech. Jedná se o první prokazatelnou kamennou velkomoravskou stavbu, kolem níž se nacházelo rozsáhlé pohřebiště s kostrovými i žárovými hroby. Zatím jich bylo prozkoumáno přes dva tisíce, a tak se ví, že místo svého posledního odpočinku tu našli jak příslušníci šlechty, tak i zemědělci a řemeslníci.
Nad nalezištěm vyrostla roku 1960 budova muzea, která však svou konečnou podobu získala až o devět let později. U příležitosti 1100. výročí úmrtí svatého Metoděje tu roku 1985 vznikla expozice, kterou však o patnáct let později nahradila nová, zpřístupňující informace zajímavou a živou formou.
Po úvodním filmu si návštěvníci mohou užít multimediální expozici, založenou na archeologických nálezech tohoto regionu. Vypráví příběh Mojslava, muže, který byl na tomto místě pohřben v 9. století. Skrze něj je možné nahlédnout nejen do jednotlivých etap života starých Slovanů, ale seznámit se i s velkomoravským stavitelstvím, prohlédnout si repliky oděvů a obuvi a obdivovat pracovní nástroje té doby. Přiblížená jsou zde i řemesla, jako je šperkařství, hrnčířství, výroba látek, kovářství, ale i základy zemědělství. Jako prostředek k tomu slouží 3D modely, dotykové obrazovky či počítačové animace.
V září 2022 se památník rozrostl o Cyrilometodějské centrum s expozicí mapující život a dílo věrozvěstů, a zároveň i o komplex Pravěk Uherskohradišťska s originály nejvýznamnějších archeologických nálezů. Jeho součástí je i badatelna a přednáškový sál.