PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Památník Viktora Emanuela II. - Itálie, Řím

Základní informace

Památník Viktora Emanuela II. (nebo také Il Vittoriano) je památník postavený na počest prvního krále sjednocené Itálie, který vévodí náměstí Piazza Venezia ležícího na úpatí pahorku Kapitolu.Začal se stavět r. 1885, slavnostně odhalen byl v r. 1911 a krále zde zpodobňuje 12metrová bronzová jezdecká socha. Památník je vybudovaný z bílého mramoru a je často hanlivě přezdíván „psací stroj“ nebo „svatební dort“. Z terasy na střeše je překrásný výhled na okolní části města.

Památník Viktora Emanuela II., Řím, Itálie Památník Viktora Emanuela II., Řím, Itálie

Území dnešní Itálie bylo po mnohá staletí roztříštěno na malé státy, což přinášelo množství hospodářských i politických problémů. Snaha o sjednocení se objevovala už od středověku, ale realizovat se ji podařilo až v druhé polovině 19. století. Důležitou roli při tom sehrál Viktor Emanuel II. ze savojské dynastie. Ten se roku 1849 stal králem Sicílie, což byl jediný nezávislý stát v Itálii s vlastní ústavou. Již o rok dříve se zapojil do boje proti rakouské nadvládě a důležitou roli sehrál i v rámci hnutí Risorgimento, tedy hnutí za osvobození a sjednocení Itálie. Vysněný cíl došel naplnění roku 1861, kdy bylo vyhlášeno Italské království a Viktor Emanuel II. se stal jeho prvním králem.

Právě na památku této události a zároveň jako oslava nejvyšších vlasteneckých, národních a vojenských hodnot vznikl tento monumentální památník. Jeho autor Giuseppe Sacconi určil jako stavební materiál bílý mramor a travertin. Stavba začala roku 1885, ale dokončena byla až v roce 1911.

Podoba i rozměry památníku jsou vskutku velkolepé. U jeho úpatí stojí dvě fontány symbolizující Tyrhenské a Jaderské moře. Z náměstí Piazza Venezia stoupá široké schodiště ukončené Oltářem vlasti s hrobem neznámého vojína. Oltáři dominuje socha Romy, bohyně Říma, k níž zleva přichází Průvod na oslavu práce a zprava Průvod na oslavu lásky k vlasti. Ústřední místo však zabírá dvanáct metrů vysoká jezdecká socha Viktora Emanuela II. od Enrica Chiaradia, k níž se sbíhají dvě postranní schodiště.

Vrchol památníku tvoří kolonáda s dlouhým sloupořadím, ozdobená na vrchní části množstvím reliéfů a dvěma bronzovými kvadrigami. Uvnitř ukrývá muzeum sjednocení, ústav dějin, knihovna a archiv.

Oficiální webová stránka: www.ilvittoriano.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Itálie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY