PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Pamplona - Španělsko, Pamplona

Základní informace

Pamplona, baskicky Iruña, je správní centrum španělské provincie Navarra, které leží na úpatí Pyrenejí asi osmdesát kilometrů jižně od Biskajského zálivu.

Pamplona, Španělsko.jpg

Město, v němž dnes žije necelých dvě stě tisíc obyvatel a které se pyšní třemi univerzitami, získalo svůj název od římského vojevůdce Pompeia. Ten roku 74 př. n. l. založil svůj tábor na jednom z pahorků na levém břehu řeky Argo. Jeho osídlení se rychle rozrůstalo a v 9. století se Pamplona stala hlavním městem Navarrského království.

V současnosti tvoří dvacet procent plochy města parky a pěší zóny. Nevelké historické centrum, ohraničené částečně dochovanými masivními hradbami z 18. století, však skrývá i množství významných a zajímavých budov.

Dominuje mu třicet metrů vysoká katedrála Panny Marie, kterou nechal postavit roku 1397 král Karel III. Vznešený. Na stavbě z okrového kamene převažuje gotika, ovlivněná architekturou severní Francie, kterou doplňují dvě věže a průčelí z 18. století.

Pozornosti by neměly uniknout ani další svatostánky, jako je např. gotický kostel svatého Fermína ze 13. století, jehož věž zdobí korouhvička ve tvaru kohoutka, kostel svatého Mikuláše se zbytky románského i gotického slohu či středověký Iglesia de San Saturnino, postavený na místě, kde tento svatý dle legendy pokřtil čtyřicet tisíc pohanů.

Ze světských staveb vyniká barokní radnice z 18. století, Palacio de Navarra s trůnním sálem navarrských králů či masivní citadela v jihovýchodní části města.

Každý rok v červenci ožívá Pamplona při tzv. Los Sanfermines. Oslava svátku svatého Fermina, patrona Navarry, připadá na 6. července. V ten den také začíná slavnost, na niž se každoročně sjíždějí statisíce návštěvníků a která trvá do půlnoci 14. července. Původně se jednalo o přesun býků z ohrady u městských hradeb do arény, kde se odpoledne konají býčí zápasy. Dnes jsou běhu těchto býků ulicemi přítomny davy diváků, přestože trasu o délce 850 metrů zvířata proběhnou za pár minut.

Oficiální webová stránka: https://www.pamplona.es

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY