PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Pešť - Maďarsko, Budapešť

Základní informace

Pešť, maďarsky Pest, je rovinatá část Budapešti, rozkládající se na levém břehu Dunaje.

Náměstí Hrdinů, Budapešť, Maďarsko Maďarský parlament, Budapešť, Maďarsko Budapešť, Maďarsko

Oblast dnešní Pešti obývali Keltové i Římané, ale první písemná zmínka pochází až z roku 1148. Tehdy se jednalo o slovanskou obec s prostým názvem Pec, který patrně odkazoval na jeskyni s ohněm v okolí.

O století později Pešť rostla a stávalo se z ní důležité obchodní centrum. Nadějný rozvoj však přerušila roku 1241 mongolská invaze. Další velká katastrofa přišla v první polovině 19. století, kdy Pešť zatopila rozvodněná řeka Dunaj a povodně tehdy zničily tři čtvrtiny všech budov. Během obnovy města vznikl i závěsný most přes Dunaj, přes nějž bylo poprvé možné překročit řeku do protějšího Budína suchou nohou. Roku 1873 pak došlo ke sloučení obou částí, které společně se Starým Budínem vytvořily základ dnešního hlavního města Maďarska. Každá si však zachovala svůj osobitý ráz. Na rozdíl od Budína je plochá Pešť živoucí část plná kaváren, barů a restaurací. Obyvatelé Budapešti s oblibou říkají, že zatímco Budín jde po těžkém dni spát, Pešť s večerem ožívá.

I Pešť však nabízí spoustu zajímavých míst a architektonických skvostů. Nad řekou se tyčí monumentální neogotický parlament Országház, který přestože byl dokončený ve 20. století, odkazuje na gotický styl. Nedaleko stojí nejvýznamnější římskokatolický kostel v zemi Basilika svatého Štěpána a žádný z návštěvníků nemůže vynechat monumentální náměstí Hrdinů s rozlehlým památníkem, připomínajícím příchod Maďarů do Panonské pánve roku 896. Nachází se tu i novorenesanční budova Maďarské státní opery a věhlasné bulváry Andrássy út či Rákcózi út. Velké pokušení chuťových buněk představuje trh Központi Vásárcsarnok, na němž lze ochutnat lokální produkty a nakoupit koření. Odpočinek nabízí lázně Széchenyi s vnitřními i vnějšími bazény, ohromující vstupní halou a nádhernými historickými freskami.

Oficiální webová stránka: budapest.hu

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Zajímavé články

Langoš

Školní zájezdy Maďarsko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY