PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Petropavlovská pevnost -

Základní informace

Petropavlovská pevnost je rozsáhlá stavba na Zaječím ostrově v ústí Něvy do Finského zálivu v Baltském moři.

Na radu zkušeného generála a prvního ruského kancléře Fjodora Golovina se rozhodl car Petr I. Veliký postavit na břehu řeky Něvy vojenskou základnu s přístavem a skladištěm zbraní a zboží, která měla sloužit na obranu proti Švédům během právě probíhající severní války.

Vybral si pro ni ostrov mezi řekou Něvou a Kronverským kanálem, který mu svým tvarem připomínal loď plující po vodní hladině. Legenda říká, že když k ostrovu připlouval, zaujal jej orel, tedy pták symbolizující císařskou moc, kroužící nad tímto místem. Další pověst vypráví, že sám car označil místo, kde bude pevnost stát vlastnoručně vyrobeným dřevěným křížem.

Základní kámen první stavby v bažinaté deltě řeky, která se stala základem nového města, byl položen 16. května 1703. Petropavlovská pevnost vznikla dle návrhu švýcarsko-italského architekta Domenica Trezziniho. Dosahuje délky 860 metrů a šířky 430 metrů a vyplňuje tak celý prostor ostrova. Původně tu stála i malá dřevěná kaple, ale poté, co se roku 1712 hlavní město Ruska přesunulo do Petrohradu, rozhodl car o stavbě nové katedrály, zasvěcené svatému Petrovi a Pavlovi. Postavena byla na základě carových vlastních nákresů.

Již z dálky zaujme její více než sto dvacet metrů vysoká zvonice se zlatou špicí, zakončená sochou anděla, a za pozornost stojí i bohatě zdobený interiér. Katedrála se stala místem posledního odpočinku většiny ruských carů té doby. Jako poslední tu byl pohřben roku 1894 Alexandr III. a po něm sem byly až o více než sto let později převezeny ostatky rodiny cara Mikuláše II.

Návštěvníci si mohou v pevnosti prohlédnout Dům inženýrů, Hlavní strážnici, mincovnu, muzea, ale také se projít po hradbách, spojujících šest bastionů.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace
Základní informace Hlavní fakta

Školní zájezdy

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY