Petropavlovská pevnost - Rusko
Základní informace
Petropavlovská pevnost je rozsáhlá stavba na Zaječím ostrově v ústí Něvy do Finského zálivu v Baltském moři.
Na radu zkušeného generála a prvního ruského kancléře Fjodora Golovina se rozhodl car Petr I. Veliký postavit na břehu řeky Něvy vojenskou základnu s přístavem a skladištěm zbraní a zboží, která měla sloužit na obranu proti Švédům během právě probíhající severní války.
Vybral si pro ni ostrov mezi řekou Něvou a Kronverským kanálem, který mu svým tvarem připomínal loď plující po vodní hladině. Legenda říká, že když k ostrovu připlouval, zaujal jej orel, tedy pták symbolizující císařskou moc, kroužící nad tímto místem. Další pověst vypráví, že sám car označil místo, kde bude pevnost stát vlastnoručně vyrobeným dřevěným křížem.
Základní kámen první stavby v bažinaté deltě řeky, která se stala základem nového města, byl položen 16. května 1703. Petropavlovská pevnost vznikla dle návrhu švýcarsko-italského architekta Domenica Trezziniho. Dosahuje délky 860 metrů a šířky 430 metrů a vyplňuje tak celý prostor ostrova. Původně tu stála i malá dřevěná kaple, ale poté, co se roku 1712 hlavní město Ruska přesunulo do Petrohradu, rozhodl car o stavbě nové katedrály, zasvěcené svatému Petrovi a Pavlovi. Postavena byla na základě carových vlastních nákresů.
Již z dálky zaujme její více než sto dvacet metrů vysoká zvonice se zlatou špicí, zakončená sochou anděla, a za pozornost stojí i bohatě zdobený interiér. Katedrála se stala místem posledního odpočinku většiny ruských carů té doby. Jako poslední tu byl pohřben roku 1894 Alexandr III. a po něm sem byly až o více než sto let později převezeny ostatky rodiny cara Mikuláše II.
Návštěvníci si mohou v pevnosti prohlédnout Dům inženýrů, Hlavní strážnici, mincovnu, muzea, ale také se projít po hradbách, spojujících šest bastionů.