PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Pitlochry - Skotsko

Základní informace

Pitlochry je městečko ležící na řece Tummel uprostřed kopců ve střední části skotské vysočiny, které se proslavilo poté, co o něm královna Viktorie prohlásila, že je jedním z nejkrásnějších letovisek v Evropě. Město je častý výchozím místem pro túry do okolních kopců. Do přehrady vodní elektrárny je zabudován tzv. lososí žebřík (rybí propust), který využívají na počátku léta lososi při své cestě na místo tření.

Skotsko Pitlochry, Pitlochry dam Skotsko, Pitlochry

Turistický ruch se tu začal rozvíjet už na počátku 18. století. Tehdy generál Wade při snaze potlačit jakobitskou rebelii postavil vojenskou silnici. Ta usnadnila přístup nejenom armádě, ale i lidem z okolí a ve vesnici začaly vznikat první hostince.

Velkou reklamu městu učinila královna Viktorie, která jej roku 1842 poprvé navštívila, okamžitě si jej oblíbila a pozitivně se o něm zmiňovala ve vysokých společenských kruzích. Když sem byla roku 1863 protažena železnice, už nic nebránilo proměně nenápadné osady v ideální místo pro odpočinek v horách.

První písemné zmínky o tomto městě pochází z roku 1180, kdy tu bylo postaveno několik domků okolo mlýna, který si dnes lze prohlédnout v nedaleké vesničce – jeho podoba však pochází z roku 1875, kdy byl rekonstruován po požáru. Oblast však byla osídlena už dávno před tím. Dokazuje to množství menhirů a kamenných kruhů v okolí, ale především piktský tesaný kámen s tajemnými symboly, zvaný Dunfallandy. Keltská minulost se odráží i v názvu města. Pitlochry vznikl z výrazu Pit-Cloich-Aire, znamenající „místo strážního kamene“.

Přestože největším místním lákadlem je nádherná okolní příroda, turisté si tu mohou prohlédnout řadu zajímavých míst. Kromě několika kostelů z 19. století najdou ve městě pivovar, dvě palírny whisky a volně přístupnou vodní elektrárnu s tzv. lososím žebříkem. Přehradní zeď vysoká 54 metrů byla postavena v letech 1944 až 1950. Za ní vzniklo jezero Loch Faskally, které je hojně využíváno pro rekreaci. Aby důsledky zásahů do okolní přírody byly co nejmenší a byla zachována populace lososů, vznikl tu také lososí žebřík, tedy soustava 34 bazénů, z nichž je každý položený o půl metru výše než předchozí. Jeho celková délka je 310 metrů a překonává výškový rozdíl 17 metrů. Díky skleněné stěně mohou návštěvníci sledovat pohyb lososů, přičemž jim počítadlo ukazuje jejich přesné množství.

Oficiální webová stránka: https://www.pitlochry.org

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY