PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Place Kléber - Francie, Strasbourg

Základní informace

Náměstí Kléber je největší náměstí ve Štrasburku, jež zároveň patří k nejkrásnějším historickým náměstím v Evropě. Není proto divu, že bylo společně se svým okolím zařazeno roku 1988 na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO, a bez zajímavosti není, že to bylo poprvé, kdy na tento seznam bylo zapsáno celé jádro města.

Place Kleber, Strasbourg, Francie

Náměstí Kléber nese název po místním rodáku generálu Jean-Baptistu Kléberovi. Po drtivé porážce francouzských vojsk roku 1800 u Cairo byly jeho ostatky převezeny do Francie, ale na příkaz samotného Napoleona, který se bál, že z nich vznikne symbol republikánství, zůstaly po dobu osmnácti let na ostrově If u Marseille. Až teprve za vlády Ludvíka XVIII. mohl být generál pohřben ve svém rodném městě. Jeho tělo našlo místo svého posledního odpočinku právě na náměstí po něm pojmenovaném, pod jeho sochou, jejímž autorem je slavný francouzský sochař Phillippe Grass. Pouze generálovo srdce je uloženo pod oltářem svatého Jana v pařížské Invalidovně.

Název náměstí prošel mnoha změnami. Původně bylo toto místo pojmenované podle sester františkánek místního kláštera Barfüsserplatz, tedy náměstí Bosých nohou. V 17. století se však přejmenovalo na Waffenplatz, tedy náměstí Zbraní, a až roku 1840 získalo název po generálu Kléberovi. Ten mu zůstal dodnes. Výjimku představovala jen čtyřletá přestávka během německé okupace v letech 1940 až 1944, kdy náměstí neslo jméno Karla Roose, německého politika popraveného roku 1940 za špionáž.

Náměstí představuje přirozené centrum města a sbíhají se sem všechny hlavní ulice. Není proto divu, že dříve jím projelo každý den až padesát tisíc vozidel. Dnes se změnilo v pěší zónu, kde si obyvatelé mohou užívat pohodu centra města, relaxovat u moderní fontány, ale i nakupovat v luxusních obchodech, které sídlí v historických domech, jež jej obklopují. Mezi nimi je nepřehlédnutelná rozsáhlá červená budova na jeho severním konci, tzv. Aubette, dokončená roku 1772 dle návrhu architekta Ludvíka XV. Jaquese-Françoise Blondela.

Právě na tomto náměstí vyroste každý rok o adventu třicet metrů vysoká jedle z nedalekého pohoří Vogézy, pod níž mohou obyvatelé město dávat dary pro chudé.

Oficiální webová stránka: https://en.wikipedia.org/wiki/Place_Kl%C3%A9ber

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY