PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 5x

Plitvická jezera - Chorvatsko

Základní informace

Národní park Plitvická jezera je nádherná vápencová proláklina s krasovými jezery, vodopády, jeskyněmi a zřídly a s unikátním převýšením jezer dosahujícím 156 metrů. Národní park, vyhlášený 8. dubna 1949, byl o třicet let později zapsaný na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Národní park, Plitvice, Chorvatsko

Chorvatský národní park leží mezi městy Zadar a Karlovac v Licko-senjské župě. Obklopují jej zalesněné kopce pohoří Velika Kapela a Plješevica, dosahující až 1657 metrů. Název parku poprvé použil roku 1777 kněz Dominik Vukasović, který jej odvodil z názvu jedné z řek, na nichž krasová oblast leží a která na konci parku ústí do řeky Korany.

Národní park se stal neslavně proslulým na jaře 1991, kdy tu zemřela první oběť vojenského konfliktu Jugoslávské občanské války.

Co si mohou návštěvníci prohlédnout

Šestnáct krasových jezer, jejichž celková vodní plocha zabírá 2 km², je propojeno 140 vodopády, z nichž za nejkrásnější je považován 49 metrů vysoký Sastavci. Není tu však zdaleka nejvyšší – prvenství drží 79 metrů vysoký vodopád, v němž padá řeka Plitvice do kaňonu.

Turisté si tu mohou vybrat ze šesti barevně značených tras, z nichž vždy tři začínají u jednoho ze dvou vchodů do parku. Tady také po zaplacení vstupného obdrží mapky s vyznačenými cestami. Je však nutné počítat s tím, že i ta nejkratší z nich zabere tři až čtyři hodiny.

Oblast je oblíbená i speleology, protože podzemí krasu skrývá dvacet nádherných jeskyní, a také přírodovědci, neboť tu volně žijí nejenom srny, lišky a divoká prasata, ale i vlci, rysy a medvědi.

Každý rok navštíví Národní park Plitvická jezera o rozloze 295 km² přes dvě stě tisíc turistů. I ti, kteří tu nikdy nebyli, znají jeho podobu z filmu Poklad na Stříbrném jezeře, natočeného dle knižní předlohy Karla Maye.

Rada: K nejvýše položenému jezeru, zvanému Prošćansko, ve výšce 639 m n. m. je možné se dostat kyvadlovou dopravou. Jízdenka je zahrnuta v ceně vstupného do parku.

Oficiální webová stránka: www.np-plitvicka-jezera.hr

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Chorvatsko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY