PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 5x

Polperro - Anglie, Cornwall

Základní informace

Polperro je vesnička s rybářským přístavem na jihovýchodním pobřeží Cornwallu, která je díky starým rybářským domkům a své poklidné atmosféře vyhledávanou turistickou destinací.

Anglie, Polperro.jpg

Vesnice leží na říčce Pol a její název prozrazuje, že vznikla jako přístav, neboť slovo Polperro je patrně zkomoleninou kornského Porthpyra, tedy přístav muže jménem Pyra. Rybáři odtud vyráželi brzy ráno na moře a večer se vraceli se svým úlovkem. Ryby se tu nejčastěji solily a usušily, ale vymačkával se z nich také olej, který se užíval na topení a svícení.

První zmínka o tomto místě se objevila v královských dokumentech už roku 1309. Už v té době Polperro hojně profitovalo z pašování, i když největší rozkvět tohoto zdroje obživy přišel v 18. století. Tehdy totiž drasticky vzrostly daně kvůli válce s Francií a Severní Amerikou a rybáři do Anglie pašovali alkohol, tabák a jiné luxusní zboží z Guernsey.

Vesnice na pobřeží mnohokrát vzdorovala záplavám a ničivým bouřím. Domy musely být obnoveny roku 1774 a znovu pak 1817, ale největší katastrofa přišla v roce 1824, kdy během jediné noci bylo potopeno padesát rybářských lodí a zcela zničeny tři domy, jedno celé molo a půlka druhého.

V 19. století se vesnice stala zajímavou a lákavou lokalitou pro mnoho umělců z celé Evropy, např. rakouský malíř Oskar Kokoschka zde strávil část roku 1939 a následujícího.

Přestože v Polperru stále ještě funguje dvanáct rybářských lodí, které každodenně vyjíždí na moře, hlavní zdroj příjmu dnes pro vesnici představují turisté. Těch je tu plno, i když do obydleného území nesmí vjíždět auty.

Nejvíce vesnice ožívá třetí červnovou sobotu, kdy začíná festival plný tance, živé hudby, divadla a akcí pro děti, jehož tradice sahá až do roku 1996. Mnohé návštěvníky sem také přivede 1010 km dlouhá cesta mezi hrabstvími Dorset a Somerset, ale lidé sem přijíždí i kvůli místnímu muzeu rybářství a pašování, umístěnému ve starém rybářském skladu. Pro zájemce jsou připraveny i procházky s průvodcem a vyjížďky na lodích za delfíny.

Rada: Chcete-li začít hovor s místními, vyhněte se médii oblíbenému výzkumu, který tu na konci 19. století uskutečnil Sir Francis Galtor. Polperro si vybral pro svou studii otisků prstů kvůli těžké dostupnosti vesnice, jejímž důsledkem byly časté sňatky mezi místními. Ti však toto téma již nepovažují za příliš originální a zábavné.

Oficiální webová stránka: https://www.visitcornwall.com/places/polperro

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY