PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Pontcyssylte Aqueduct - Wales

Základní informace

Pontcyssylte Aqueduct je akvadukt na kanále Llangollen Canal v severním Walesu zapsaný na seznam UNESCO. Akvadukt byl postavený na přelomu 18. a 19. století a jedná se o nejvyšší a nejdelší akvadukt ve Velké Británii.

Wales Pontcysyllte Aqueduct

Pontcysyllte Agueduct byl naplánován jako součást Ellesmerského kanálu, který měl spojovat Ellesmere Port na řece Severn a Shrewsbury s Merseyskou zátokou v Liverpoolu. Ten však zůstal kvůli nedostatku financí nedokončený a jeho hlavní část byla později využita při stavbě kratšího kanálu Llangollen Canal. Podle původního plánu měla široké údolí řeky Dee překonávat složitá kaskáda zdymadel. Když ale do projektu vstoupil skotský inženýr Thomas Telford, navrhl stavebně náročnou soustavu propustí nahradit mostem nesoucím kanál, tak jak to už jednou realizoval při stavbě jednoduššího Longdon-on-Tern Aqueduct.

Za dozoru zkušenějšího supervizora Williama Jessopa tak začal roku 1795 vznikat fantastický příklad civilního inženýrství období průmyslové revoluce. Most z litiny a cihel překračuje údolí osmnácti oblouky, z nichž každý má rozpětí 13,7 metru. Jen čtyři pilíře stojí v samotné řece. Délka mostu je 307 metrů, výška od hladiny ke spodku koryta s vodou činí 38,4 metru. Plavební kanál, který most nese, je 3,4 metry široký a má hloubku 1,6 metru. Celá stavba byla otevřená už po deseti letech od položení základního kamene, a to 26. listopadu 1805. V roce 2009 byl akvadukt zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Každý den jím proteče padesát milionů litrů vody, ročně jím projede více než deset tisíc člunů a přejde jej kolem pětadvaceti tisíc chodců.

Rada: Na severní straně akvaduktu najdete parkoviště, z nějž je možné dojít na začátek mostu a pak po něm přejít na druhou stranu. Máte-li tu více času, můžete využít možnosti plavby kanálem lodí a určitě stojí za to i vidět akvadukt zespodu při plavbě po řece Dee.

Oficiální webová stránka: https://www.pontcysyllte-aqueduct.co.uk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Školní zájezdy Wales

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY