PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Port Lligat - Španělsko,

Základní informace

Port Lligat, psáno i Portlligat, je vesnička v úzké zátoce Středozemního moře na poloostrově Cap de Creus na severovýchodě Španělska.

Nenápadná rybářská vesnička na nádherném pobřeží Costa Brava by patrně unikla pozornosti turistů, kdyby sem nezavítal geniální katalánský malíř, proslulý svými surrealistickými díly, Salvador Dalí. Ten tu roku 1930 objevil starou rybářskou chatrč, kterou používali synové majitelky na uskladnění svého rybářského náčiní. Dalího nadchla okolní krajina, unikátní světlo i izolovanost tohoto místa od ruchu civilizace a ještě tentýž rok ji koupil.

Původní domek s rozpadlou střechou sestával z přízemí, kde byla jedna místnost o velikosti 4 m², a z horního patra s malinkou koupelnou, toaletou a kuchyňkou. Do počáteční rekonstrukce investoval Dalí dvacet tisíc franků, které dostal jako zálohu na obraz.

Dva roky poté koupil a zrekonstruoval vedlejší rybářskou chatu a v olivovém háji postavil dvě řady sloupů, které sloužily jako lavičky.

Roku 1935 Dalí oslovil architekta Emili Puignau, který pro něj od té doby vedl všechny přestavby. Právě on budovy propojil a významně rozšířil.

Po vypuknutí španělské občanské války přesídlil Salvador Dalí se svou ženou do Spojených států amerických, kde zůstal až do roku 1948. Po návratu do Evropy se i s Galou nastěhoval do Portlligat, kde bydleli až do její smrti v roce 1982. Za jejího života pár skupoval další domky v okolí a přiřazoval je ke svému vysněnému sídlu, takže výsledkem je labyrint místností.

Když v roce 1989 Salvador Dalí zemřel, změnilo se sídlo tohoto génia** v jeho muzeum**, v němž lze dnes navštívit prostory využívané pro soukromý život páru, ale i studovnu, přijímací pokoj či vnější nádvoří.

Samotnou zátoku je možné vidět na několika Dalího dílech, např. na obraze Madona z Portlligat či Poslední večeře.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY