PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Portmeirion - Wales

Základní informace

Portmeirion je jedna z nejzvláštnějších vesnic ve Walesu. Nachází se na soukromém pozemku kousek od ústí řeky Dwyryd do průlivu svatého Jiří.

Wales Portmeirion

Založení vesnice Portmeirion

Na rozdíl od většiny sídel, která se vyvíjela postupně, je u Portmeirionu znám jeho autor – je jím velšský architekt narozený v Anglii sir Clough Williams-Ellis, který žil v letech 1883 až 1978. Ten na svých cestách po světě doslova sbíral větší i menší části ohrožených budov a od roku 1925 je shromažďoval ve své snové vesnici, jíž chtěl dát charakter italského stylu. Jeho snahou bylo ukázat, jak je možné přirozeně krásné místo rozvíjet, aniž by bylo zničeno, a doufal, že vesnice donutí návštěvníky přemýšlet o umístění budov v přírodě. Zároveň jej plánoval jako prostor pro setkávání, ale i konání koncertů a kulturních akcí.

Co si mohou návštěvníci prohlédnout

Centrem vesnice je piazza s obdélníkovým jezírkem, obklopená na okolních svazích směsí staveb různého stáří i stylu. Návštěvníci tu najdou italskou zvonici, pseudoklasickou kolonádu z Bristolu, anglickou radnici ze 17. století, ale i maják, italský bar a sochy bohů z hinduistických chrámů. V této souvislosti jen málokoho překvapí, že vstup do vesnice je tvořen triumfálním obloukem. Již od počátku plánoval Williams-Ellis tuto vesničku jako turistickou atrakci, proto také do ní začlenil Hotel Portmeirion na nábřeží. Celý prostor zdobí neuvěřitelné množství rododendronů a exotických rostlin, které tu zasázel již předchozí vlastník pozemku George Henry Caton Haigh.

Slávu Portmeirionu zvýšila řada známých hvězd, jako byl Gregory Peck, Paul McCartney či Ingrid Bergman, kteří vesnici navštívili, ale i fakt, že se tu v letech 1966 až 1967 natáčel kultovní film The Prisoner. Vesnice i její okolí dnes patří charitativní organizaci, která ve většině budov nabízí ubytování. Najdete zde i obchody, kavárnu a restauraci.

Rada: Ti, kteří si chtějí odvézt originální památku na toto zvláštní místo, si tady mohou koupit keramiku s typickými květinovými vzory, jejíž autorkou je Susan, dcera zakladatele vesnice.

Oficiální webová stránka: www.portmeirion-village.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Školní zájezdy Wales

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY