PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Porzellan-Manufaktur Meissen - Německo, Meissen

Základní informace

Staatliche Porzellan-Manufaktur Meissen, česky Státní manufaktura porcelánu, je slavná porcelánka v Míšni v německé spolkové zemi Sasko.

Nemecko Meissen, Meissen porcelain

Od počátku 13. století se do Evropy dovážel drahý porcelán z Dálného východu a Číňané úspěšně udržovali jeho výrobní proces jako tajemství. V roce 1707 však Johann Friedrich Böttger a Ehrenfried Walther von Tschirnhaus objevili postup, jak bílý porcelán vyrábět, a tak mohla být o tři roky později na zámku Albrechtsburg v Míšni založena první manufaktura na výrobu porcelánu, která brzy vyvážela své luxusní a kvalitní zboží do celé Evropy. Do dnešních prostorů se výrobna přestěhovala až roku 1865.

Zprvu se zde vyráběly kopie čínského zboží, ale brzy se začaly objevovat nové vzory, vycházející z evropské tradice. Jednoznačně nejslavnější je kobaltově modrý „cibulák“, který vznikl v roce 1839. Později vznikaly oblíbené nádoby s kopiemi slavných obrazů. Na návrhy tvarů i dekoru byli najímáni přední sochaři a malíři, k nimž patřil např. Johann Joachim Kändler. Mezi jeho nejznámější díla se řadí slavná porcelánová soška Čtyři světadíly.

Nejprve každý míšeňský výrobek označovala tři písmena stylizovaná do čínských znaků, ale roku 1722 se poprvé objevil dodnes používaný symbol dvou modrých zkřížených mečů. S počátky manufaktury spojuje dnešní výrobu snaha o nejvyšší kvalitu a dokonalost ručně malovaných vzorů. Vše začíná už od perfektního materiálu. Porcelánka dováží speciální kaolín z vlastního dolu a školí si své vlastní malíře a dekoratéry – jejich základní výcvik trvá více než tři roky. Na technologii výroby se od počátku moc nezměnilo. Dodnes se každý výrobek suší a vypaluje, přičemž polévané kusy se vypalují dvakrát.

26. června 1991 změnila porcelánka svůj název. Důležitým akcionářem se totiž stal Svobodný stát Sasko, takže se přejmenovala na Státní míšeňskou manufakturu porcelánu.

Rada: V budově porcelánky si můžete kromě expozice výrobků projít i předváděcí dílnu. Jde o prohlídku s průvodcem – a tu si lze objednat i v češtině.

Oficiální webová stránka: https://www.meissen.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Doplňující informace

Vstupné
cena s průvodcem

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY