PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Poulnabrone - Irsko

Základní informace

Poulnabrone je nejznámější irský portálový dolmen, jehož konstrukci tvoří kamenný balvan podepřený dvěma vztyčenými kameny. Dolmen se nachází na plošině Burren na severozápadě hrabství Clare a je nejstarší megalitickou památkou v Irsku.

Poulnabrone Dolmen, Irsko Poulnabrone Dolmen, Irsko

Rozlehlá krasová plošina Burren nabízí dechberoucí pohledy na úžasnou krajinu, ale moc orientačních bodů v ní nenajdete. Jedním z nejvýraznějších je zbytek kamenného hrobu u silnice R480, osm kilometrů od městečka Ballyvaughan. Předpokládá se, že byl důležitým místem pro orientaci na severojižní cestě z Ballyvaughan Bay do Killinaboy, a někteří vědci v něm vidí i označení hranice mezi dvěma pozemky.

Na území Irska se nachází kolem sto sedmdesáti dolmenů, ale Poulnabrone je jednoznačně nejfotografovanějším. Uprostřed kamenné krajiny bez známek života jej každý rok navštíví kolem dvou set tisíc turistů.

„Jáma zármutku“, jak bývá někdy název tohoto místa špatně překládán, bývala portálovou hrobkou a její vchod orientovaný na východ tvořil právě tento dochovaný dolmen. Jeho výška je 1,8 metrů a horní deska, podpíraná dvěma balvany, váží při rozměru 2×3 metrů pět tun. Původně byl stejně jako i zbytek hrobky zasypán hlínou, takže celková výška této stavby dosahovala devíti metrů.

V pohřební komoře se při archeologických výzkumech našly pozůstatky šestnácti až dvaadvaceti dospělých a šesti dětí. Překvapivý je fakt, že těla byla pohřbena bez masa a kosti byly od sebe nenásilně oddělené. Ví se také, že většina dospělých trpěla artritidou a dva utrpěli zlomeniny, které však nebyly důvodem jejich smrti. Zuby dětí pak nesly známky nemocí a podvýživy. Těla byla pohřbená s mnoha předměty – našly se zde kamenné sekery, přívěsky, keramika, zbraně, ale i krystaly.

Na základě získaných faktů usuzují někteří vědci, že se jednalo o příslušníky elity, jejichž těla byla původně pohřbena jinde a později rituálně uložena na tomto místě. Nejasnosti panují i kolem data vzniku pohřební komory, které se uvádí od 4200 do 2000 př. n. l.

Přestože dolmen patří k místům, která chce každý v Irsku vidět, nejedná se zas tak moc o původní stavbu. Roku 1985 se totiž v jednom z podpěrných balvanů objevila prasklina a brzy poté se celá konstrukce zhroutila. Porušený kámen pak byl nahrazen novým a dolmen znovu postaven.

Rada: Při návštěvě dolmenu Poulnabrone si nechte dostatek času na malý stánek na parkovišti, v němž vám jeho majitel vyryje do přívěsku vaše jméno v keltských runách.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY