PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Powerscourt - Irsko

Základní informace

Panství Powerscourt je nejznámější irské panství, které se nachází jen 20 kilometrů od Dublinu v hrabství Wicklow. Na panství Powerscourt, které se rozkládá na rozloze cca 20 hektarů, se nachází krásně upravené zahrady a park, uprostřed něhož stojí zámek z 18. století.

Powerscourt House, Irsko

Sídlo nechal postavit Richard Wingfield, první vikomt z Powerscourtu, na místě středověkého hradu z 13. století, který byl v letech 1730–1741 přestavěn v palladiovském slohu podle návrhu architekta Richarda Casselse (zvaného Castle). Zámek byl v r. 1974 poničen požárem. R. 1996 byl dům opět zastřešen a o rok později byl zpřístupněn veřejnosti. Přízemí zámku je částečně zrekonstruované a nachází se v něm kavárna a několik obchodů.

Co stojí za vidění v okolí zámku

Zdejší zahrady patří k nejkrásnějším v Irsku. V letech 1858–75 založil sedmý vikomt z Powerscourtu nové okrasné zahrady, do kterých umístil brány, sochy a vázy, které shromáždil na svých cestách po Evropě. Mezi atrakce zahrad patří Tower Valley s kamennou věží, japonské zahrady, socha pegase, Tritonovo jezero, hřbitov zvířátek, delfíní rybník nebo italská zahrada.

Za zhlédnutí stojí i vodopád Powerscourt Waterfall, který se nachází asi 5 km jižně od zámku. Vodopád měří 121 m a je nejvyšší v Irsku. S vodopádem je spojena jedna zajímavá historka: V srpnu 1821 nechal Richard Wingfield, 5. vikomt z Powerscourtu, v rámci příprav na očekávanou návštěvu anglického krále Jiřího IV. přehradit řeku nad vodopádem. Jeho snahou bylo nashromáždit dostatek vody, kterou by při návštěvě krále vypustil a Jiří IV. by tak mohl obdivovat vodopád v jeho plné síle a kráse. Král, o kterém se říkalo, že je stejně široký jako vysoký, se však zdržel u hostiny a vodopád nenavštívil. To se ukázalo jako veliké štěstí, neboť po vypuštění vody z „přehrady“ byla masou vody smetena speciálně postavená vyhlídková plošina, na které měl Jiří IV. stát.

Zdroj:
Kapesní průvodce Irsko – nakladatelství Lingea
Společník cestovatel – Irsko, nakladatelství Ikar
http://powerscourt.com/

Oficiální webová stránka: powerscourt.com/house

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY