PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Poznaň - Polsko, Poznaň

Základní informace

Poznaň je hlavní město Velkopolského vojvodství, s 560 000 obyvateli páté největší město v Polsku, leží na řece Wartě přibližně na půli cesty mezi Varšavou a Berlínem.

ratusz, Poznaň, Polsko zámek v Poznani, Polsko Ostrow Tumski, Poznaň, Polsko

Poznaň po staletí čerpala ze své strategické pozice na řece Warta. Její dějiny sahají až k pevnosti na ostrově Tumski, v níž si první historicky doložený vůdce kmene Polanů Měšek I. zřídil svoji rezidenci. Sídlo polských vládců se stalo postupně základem státního útvaru, z nějž později vzniklo dnešní Polsko.

Právě tady našlo své místo i první polské biskupství a spolu s ním zde v první polovině 10. století začala růst i nejstarší polská katedrála, na níž se dnes díky mnoha přestavbám promítají různé styly. Obdivovat tu tak je možné románský sloh, gotiku, baroko i neoklasicismus. Právě tato sakrální stavba se stala i místem posledního odpočinku vládců z rodu Piastovců.

Ve městě se nachází i množství nádherných světských budov. Starému městu dominuje radnice, která je zároveň symbolem celé Poznaně. Renesanční budova z poloviny 16. století, v níž dnes sídlí Muzeum dějin města Poznaně, se pyšní třípatrovou arkádovou lodžií a turisté se sem scházejí především v poledne, kdy na její věži ožívají trkající se kůzlata.

Na Starém rynku, tedy na náměstí, které představuje centrum města, se nachází Studánka Bamberky. Ta odkazuje na německé město, jež místní rada požádala o pomoc při osídlování okolních vesnic poté, co byly po válce a epidemii cholery vylidněny. V roce 1915 ji městu věnoval rod Goldenringů, jenž zbohatl díky obchodu s vínem.

Za pozornost stojí i Pałac Działyńskich. Barokně-klasicistní budova, v jejímž štítě se skví pelikán s rozepjatými křídly, dnes ukrývá knihovnu Polské akademie věd a v jejích sálech se konají přednášky a koncerty komorní hudby.

Nepřehlédnutelný je hrad, který ve 13. století založil Přemysl I. Velkopolský. O století později se už jednalo o jeden z největších hradů v Polsku – ve třípatrové budově se nacházel mimo jiné i sál, do nějž se vešlo přes dva tisíce lidí. Komplex však několikrát vyhořel a podepsaly se na něm i mnohé války, takže dnes je již po kompletní rekonstrukci.

Oficiální webová stránka: https://www.poznan.pl

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY