Primaciální palác - Slovensko, Bratislava
Základní informace
Primaciální palác je oficiální sídlo primátora Bratislavy, které se nachází na stejnojmenném náměstí v srdci hlavního města Slovenska.
Jeden z největších paláců v Bratislavě vznikl na místě původního arcibiskupského sídla. V letech 1778 až 1781 jej dle návrhu architekta Melchiora Hefeleho nechal postavit ostřihomský arcibiskup a kardinál József Batthyány. Právě jeho znak zdobí vrchol přísně klasicistní fasády. Nad ním je možné vidět i železný kardinálský klobouk o průměru jeden metr, který váží sto padesát kilogramů.
Průčelí nejvýznamnější klasicistní památky ve městě zdobí i alegorické sochy od Matúša Köglera a Filipa Jakuba Prokopa a vázy z dílny Johanna A. Messerschmidta.
Vnitřnímu čtvercovému nádvoří dominuje fontána svatého Jiří. Dle místní legendy je jeho postava totožná se stejnojmenným arcibiskupem, jehož snaha vyhnat reformaci z města je symbolizována právě bojem s drakem. Další legenda praví, že každý rok v den svého svátku svatý Jiří ožívá a pokloní se obyvatelům města.
Roku 1903 koupilo palác město a investovalo do rozsáhlé rekonstrukce. Během ní byla za tapetami objevena dosud neznámá místnost se šesti vzácnými gobelíny ze 17. století, které vznikly v anglickém královském tkalcovství v Mortlake.
Do historie se zapsala i Zrcadlová síň. Nevelký sál, jehož stěny zdobí po vzoru Versailles zrcadla, se stala místem podpisu Prešpurského míru. 26. prosince 1805 se tu totiž po bitvě u Slavkova sešel zástupce Francie, ministr zahraničních věcí Charles-Maurice de Talleyrand-Périgor, s rakouským knížetem Johannem-Josephem Lichtensteinem, aby uzavřeli mírové smlouvy.
Tato nádherná síň sloužila i jako místo každoroční ceremonie otvírání uherského sněmu a 11. dubna 1848 tu Ferdinand V. podepsal tzv. Březnové zákony, které mimo jiné upravovaly uspořádání monarchie a rušily nevolnictví.
Dnes sál využívají městští zastupitelé ke svým jednáním a konají se tu i koncerty a svatby.