PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 8x

Quay House - Wales, Conwy

Základní informace

Quay House v Conwy na západním pobřeží Walesu je dle Guinnessovy knihy rekordů nejmenší dům ve Spojeném království

Přijíždíte-li po mostě do Conwy, či připlouváte-li tam lodí po stejnojmenné řece, již z dálky září tmavě červený bod mezi bíle natřenými okolními rybářskými domky. Ty začaly postupně růst kolem hradeb jednoho ze článků tzv. železného kruhu Eduarda I. ze dvou stran. Uprostřed mezi dvěma řadami však zůstala 1,8 m široká díra, kterou kdosi v 16. století vyplnil maličkým příbytkem.

Vznikl tak 3,05 metrů vysoký dům se dvěma podlažími, v němž se nachází postel, noční stolek, umyvadlo, krb a lavička, pod níž se skladovalo uhlí. Dolní místnost je navíc ozdobena obrázky i věcmi ilustrujícími rybářskou minulost vesnice.

Veškeré činnosti (jako např. vaření a praní) se musely odehrávat venku a nikoho asi nepřekvapí, že k vybavení Quay House nepatřila toaleta.

Poslední obyvatel opustil domek 15. května 1900 na základě rozhodnutí městské rady, že se opravdu nejedná o obyvatelnou stavbu. Chudý rybář Robert Jones jej koupil od starších manželů a bydlel tu patnáct roků. Při své výšce 1,91 metru se uvnitř nemohl ani narovnat. Je až neuvěřitelné, že si v dolní místnosti po návratu z moře sušil své rybářské oblečení a vybavení.

Za svou popularitu domek vděčí editorovi novin North Wales Weekly News Rogeru Dawsonovi, který v tomto listu požádal veřejnost, aby našla nejmenší britský domek. Mezi mnoha kandidáty vyhrál právě ten v Conwy a Dawson se postaral o jeho zapsání do britské verze Guinnessovy knihy rekordů.

Dnes stále domek vlastní potomci jeho posledního obyvatele, kteří jej zpřístupnili veřejnosti. Vstupné tu vybírá žena v tradičním velšském oblečení, která návštěvníkům ráda poví vše o tomto místě i jeho majitelích.

Rada od nás: Vstupné do tohoto domku je spíše symbolické, ale je nutné, abyste při jeho návštěvě počítali s časovou rezervou – dovnitř totiž mohou zároveň maximálně čtyři lidé a v letních měsících bývá Quey House často v obležení turistů.

Oficiální webová stránka: www.thesmallesthouse.co.uk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Školní zájezdy Wales

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY