PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Queen´s Gallery - Anglie, Londýn

Základní informace

Queen´s Gallery je Královská galerie, která se nachází v paláci Buckingham Palace. Hostí krátkodobé výstavy z královské sbírky Royal Collection. Expozici z královské sbírky lze spatřit nejen v Londýně, ale i v Královské galerii Queen´s Gallery v Edinburghu (v paláci Palace of Holyroodhouse) a v galerii Drawings Gallery ve Windsor Castle.

Historie královské sbírky Royal Collection

Královská sbírka Royal Collection je jedna z největších a nejvýznamnějších uměleckých sbírek na světě. Zahrnuje výtvarné a dekorativní umění a nachází se v ní více než milion předmětů. Je cenným a jedinečným záznamem osobního vkusu britských králů a královen v průběhu posledních 500 let. Po popravě krále Karla I. v roce 1649 rozprodal Oliver Cromwell většinu královského majetku. Královská sbírka Royal Collection tak z velké části zahrnuje předměty až od roku 1660, kdy byla obnovena monarchie. Do královské sbírky přispěli Frederick, princ z Walesu, Jiří III., Jiří IV., královna Viktorie a princ Albert a královna Mary, manželka krále Jiřího V.

Královská sbírka je v soukromém vlastnictví královny. Zahrnuje většinu vybavení 13 královských i bývalých sídel v Británii, z nichž je většina otevřena pro veřejnost. Patří mezi ně Windsor Castle, Buckingham Palace, Palace of Holyroodhouse, Hampton Court, Tower of London, Kensington Palace, Osborne House, Royal Pavilion v Brightonu. Muzea a galerie po celém Spojeném království i v zahraničí mají dlouhodobě zapůjčeno více než 3000 předmětů z královské sbírky Royal Collection. K vidění jsou např. v British Museum, The National Gallery, Victoria and Albert Museum, Museum of London, National Museum of Wales, National Gallery of Scotland. Sbírky lze vidět i na putovních výstavách v muzeích a galeriích po celém světě. Předměty si lze prohlédnout i na stránkách královské sbírky Royal Collection, kde je vloženo na 225 tisíc předmětů.

Historie Queen´s Gallery

Budovu, která původně stála na místě dnešní galerie, navrhl John Nash jako jednu ze tří identických zimních zahrad Buckinghamského paláce. Stála na jihozápadním rohu paláce a její stavba byla dokončena v roce 1831. V roce 1843 byla přeměněna na soukromou kapli pro královnu Viktorii. V roce 1940 však byla při leteckém útoku zničena. Na návrh královny a vévody z Edinburghu byla poničená kaple v roce 1962 přestavěna na galerii Queen´s Gallery pro královskou sbírku Royal Collection.

V roce 2002 byla galerie kompletně zrekonstruovaná a rozšířena (architektem byl John Simpson & Partners). Dne 21. 5. 2002 ji otevřelo Její Veličenstvo královna jako součást oslav královnina zlatého jubilea The Queen´s Golden Jubilee.

V patře se nachází 3 galerie: Pennethorne Gallery, Nash Gallery a Chambers Gallery. Galerie Nash Gallery tvoří podstatnou část původní galerie Queen´s Gallery z roku 1962. Rekonstrukce a rozšíření královské galerie vyšlo na £ 20 miliónů. Projekt byl financován výhradně z královské sbírky Royal Collection a z veřejného vstupného do oficiálních rezidencí královny (paláce Buckingham Palace, Windsor Castle a Palace of Holyroodhouse).

Nejbližší stanice metra Victoria, Green Park a Hyde Park Corner.

Zdroje:
http://www.rozhlas.cz/…tom--1112373
http://www.royalcollection.org.uk/

Mohlo by vás také zajímat

Buckingham Palace, Windsor Castle

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY