PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Queen´s Gallery - Anglie, Londýn

Základní informace

Queen´s Gallery je Královská galerie, která se nachází v paláci Buckingham Palace. Hostí krátkodobé výstavy z královské sbírky Royal Collection. Expozici z královské sbírky lze spatřit nejen v Londýně, ale i v Královské galerii Queen´s Gallery v Edinburghu (v paláci Palace of Holyroodhouse) a v galerii Drawings Gallery ve Windsor Castle.

Historie královské sbírky Royal Collection

Královská sbírka Royal Collection je jedna z největších a nejvýznamnějších uměleckých sbírek na světě. Zahrnuje výtvarné a dekorativní umění a nachází se v ní více než milion předmětů. Je cenným a jedinečným záznamem osobního vkusu britských králů a královen v průběhu posledních 500 let. Po popravě krále Karla I. v roce 1649 rozprodal Oliver Cromwell většinu královského majetku. Královská sbírka Royal Collection tak z velké části zahrnuje předměty až od roku 1660, kdy byla obnovena monarchie. Do královské sbírky přispěli Frederick, princ z Walesu, Jiří III., Jiří IV., královna Viktorie a princ Albert a královna Mary, manželka krále Jiřího V.

Královská sbírka je v soukromém vlastnictví královny. Zahrnuje většinu vybavení 13 královských i bývalých sídel v Británii, z nichž je většina otevřena pro veřejnost. Patří mezi ně Windsor Castle, Buckingham Palace, Palace of Holyroodhouse, Hampton Court, Tower of London, Kensington Palace, Osborne House, Royal Pavilion v Brightonu. Muzea a galerie po celém Spojeném království i v zahraničí mají dlouhodobě zapůjčeno více než 3000 předmětů z královské sbírky Royal Collection. K vidění jsou např. v British Museum, The National Gallery, Victoria and Albert Museum, Museum of London, National Museum of Wales, National Gallery of Scotland. Sbírky lze vidět i na putovních výstavách v muzeích a galeriích po celém světě. Předměty si lze prohlédnout i na stránkách královské sbírky Royal Collection, kde je vloženo na 225 tisíc předmětů.

Historie Queen´s Gallery

Budovu, která původně stála na místě dnešní galerie, navrhl John Nash jako jednu ze tří identických zimních zahrad Buckinghamského paláce. Stála na jihozápadním rohu paláce a její stavba byla dokončena v roce 1831. V roce 1843 byla přeměněna na soukromou kapli pro královnu Viktorii. V roce 1940 však byla při leteckém útoku zničena. Na návrh královny a vévody z Edinburghu byla poničená kaple v roce 1962 přestavěna na galerii Queen´s Gallery pro královskou sbírku Royal Collection.

V roce 2002 byla galerie kompletně zrekonstruovaná a rozšířena (architektem byl John Simpson & Partners). Dne 21. 5. 2002 ji otevřelo Její Veličenstvo královna jako součást oslav královnina zlatého jubilea The Queen´s Golden Jubilee.

V patře se nachází 3 galerie: Pennethorne Gallery, Nash Gallery a Chambers Gallery. Galerie Nash Gallery tvoří podstatnou část původní galerie Queen´s Gallery z roku 1962. Rekonstrukce a rozšíření královské galerie vyšlo na £ 20 miliónů. Projekt byl financován výhradně z královské sbírky Royal Collection a z veřejného vstupného do oficiálních rezidencí královny (paláce Buckingham Palace, Windsor Castle a Palace of Holyroodhouse).

Nejbližší stanice metra Victoria, Green Park a Hyde Park Corner.

Zdroje:
http://www.rozhlas.cz/…tom--1112373
http://www.royalcollection.org.uk/

Mohlo by vás také zajímat

Buckingham Palace, Windsor Castle

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY