PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Rakouský parlament - Rakousko, Vídeň

Základní informace

Budova parlamentu se nachází na okružní ulici Ringstraße a byla vystavěna v neoklasicistním stylu na návrh architekta Theophila von Hansena v letech 1874–83.

Rakousko Wien, budova Parlamentu Rakousko Wien, Parlament

V roce 1867 po tzv. rakousko-uherském vyrovnání začala platit na území rakousko-uherské monarchie Prosincová ústava, vymezující mimo jiné novou funkci říšské rady. Tento parlament se skládal ze dvou komor a právě pro ně bylo nutné vytvořit vhodné reprezentativní sídlo. Z mnoha návrhů vyhrál projekt dánského architekta Theophila Hansena, jenž skrze historizující sloh odkazoval na antiku jako na kolébku demokracie.

Základní kámen byl položen roku 1874 a materiál na stavbu, trvající deset let, byl symbolicky přivezen ze všech rakouských korunovačních zemi. Hansen na ploše skoro 14 000 m² vytvořil bludiště více než šestnácti set místností, spojených čtrnácti kilometry chodeb. Dominují mu dva velké sály, určené pro každou z komor, které spojuje sloupová síň.

Průčelí tvoří antické korintské sloupy, podpírající trojúhelníkový štít s plastikou, a celou budovu zdobí mramorové sochy a reliéfy. Opakujícím se symbolem je vzpínající se kůň, který symbolizuje svobodu.

Před vchodem do parlamentu stojí kašna z roku 1902, jíž dominuje 5,5 metrů vysoká socha bohyně moudrosti Pallas Atheny, která v levé ruce drží okřídlenou řeckou bohyni spravedlnosti Niké. Na podstavci ji obklopují čtyři sedící postavy, které jsou personifikací Dunaje, Innu, Vltavy a Labe.

Budova Rakouského parlamentu byla dějištěm mnoha důležitých jednání i dějinných zvratů. 12. listopadu 1918 odtud byla vyhlášena Rakouská republika, v letech 1919 a 1920 tu národní shromáždění vytvářelo spolkový ústavní zákon, který dodnes představuje základ právního řádu Rakouska, a od roku 1920 tu kromě let 1934 až 1945 zasedalo 183 členů národní rady a 62 členů spolkové rady.

Rada: Od pondělí do soboty se tu konají pravidelné prohlídky s průvodcem. Nepřehlédněte při ní místo v historické zasedací místnosti, kde roku 1891 zasedl Tomáš Garrigue Masaryk, zvolený do říšského parlamentu za mladočechy.

Oficiální webová stránka: https://www.parlament.gv.at/LANG/ZUSD/PDF/CZ.pdf

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Rakousko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY