Rapallo - Itálie
Základní informace
Rapallo je známé přímořské letovisko v zálivu Golfo del Tigullio u Ligurského moře asi třicet kilometrů jihovýchodně od Janova.
Jako snad ve všech okolních vesnicích i obyvatelé Rapalla se živili rybolovem. Zatímco muži vyplouvali na dlouhou dobu na nebezpečné moře, ženy doma paličkovaly jemné krajky. Jejich ukázky jsou dnes vystaveny ve Ville Tigullio.
V první polovině 20. století objevili Rapallo především spisovatelé. Zastavil se tu dokonce i Ernest Hemingway, který však zase brzy odjel, protože tu prostě byla nuda.
Největší město na Levantské riviéře a jedna ze tří perel zálivu dnes očividně přitahuje návštěvníky mnohem více.
Se změtí dlážděných uliček okolo malebného starého přístavu kontrastuje dlouhá a široká promenáda Lungomare Vittorio Veneto, lemovaná palmami. Pyšní se honosnými secesními domy a v jejím centru stojí Music Kiosk, postavený ve stejném stylu. Autorem tohoto altánku o rozměrech 10×9 metrů s dvanácti sloupy je Lurgi Devoto.
Promenáda končí u nevelkého strohého hradu, obklopeného mořem, který tu vznikl v 16. století na obranu před piráty. Později sloužil jako věznice a dnes se tu konají konference a výstavy umění.
Za pozornost stojí i městská brána Saline, jediná dochovaná z původních pěti, která odděluje pěší zónu historického centra od moře. Zdobí ji barokní oltář s kopií ikony Panny Marie z Montallegra. Její originál je uchováván v kostele Santuario di Montalegro. Tento svatostánek na kopci ve výšce 612 m n. m., k němuž z města vyráží lanovka, vyrostl roku 1557 poté, co se tato byzantská ikona zázračně objevila v rukou Giovanniho Chichizoly. Na začátku července probíhá každý rok v Rapallo slavnost, při níž je truhla s Madonou nesena ulicemi.
Historici navíc město znají jako místo podpisu dvou významných smluv po první světové válce. Jedna z nich byla uzavřena mezi Itálií a Jugoslávií, druhá pak mezi Německem a Sovětským svazem.