PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Ravenna - Itálie

Základní informace

Ravenna je město v italské oblasti Emilia-Romagna, které bylo v 5. století sídlem posledních římských císařů. Ravenna se pyšní skvostnými byzantskými mozaikami, díky kterým je zapsaná na seznam památek světového dědictví UNESCO.

Bazilika Sant Apollinare in Classe, Ravenna, Itálie Basilica di San Vitale, Ravenna, Itálie

Ravenna byla založena Etrusky na pobřeží Jaderského moře, i když dnes je od něj vzdálená 12 kilometrů a spojuje je jen kanál Candiano. Těsně před začátkem našeho letopočtu ovládli oblast Římané a roku 402 z Ravenny císař Honorius učinil hlavní město Západořímské říše, neboť Milán, kde před tím sídlil, začaly napadat nepřátelské armády a Ravenna poskytovala bezpečí díky své poloze uprostřed bažin. Největší rozmach tu však nastal o století později, kdy se zde usadil král Ostrogótů Theodorich. Poté se vládcové střídali – Ravenna patřila do Byzantské říše, Langobardům, papeži, Benátčanům, až se roku 1509 stala součástí papežského státu.

Většina turistů sem přijíždí za proslulými raně křesťanskými mozaikami. Město totiž už ve 2. století přijalo křesťanství, takže tu lze vedle sebe vidět jak díla z doby Římanů, tak i byzantská. Za vrcholné dílo byzantského umění je v celosvětovém měřítku považována mozaika v apsidě baziliky San Vitale, na níž Ježíš Kristus předává mučednickou korunu svatému Vitaliovi. Vidět tu lze i biskupa Ecclesia, který začal stavět tento kostel.

Dvě řady mozaik, znázorňující procesí mučedníků a panen, nesoucích dary pro Ježíše Krista a Pannu Marii, je možné si prohlédnout v ohromujícím kostele ze 6. století Sant´Apollinare Nuovo, pojmenovaném po prvním ravennském biskupovi. V mauzoleu Gally Placidia, postaveném kolem roku 430, se skrývá mozaika Dobrý pastýř a v Neonově baptisteriu nedaleko trosek římských lázní se nachází mozaika Křest Krista. Arianské baptisterium z 5. století se pyšní mozaikou Ježíše Krista uprostřed kruhu apoštolů.

Obyvatelé Ravenny jsou však především hrdí na neoklasicistní budovu z 18. století Tomba di Dante, která vznikla nad původní hrobkou Dante Alighieriho z 15. století. Italský básník se do města uchýlil po svém vyhnání z Florencie a právě tady dokončil Božskou komedii. Zemřel tu v roce 1321.

Oficiální webová stránka: www.comune.ra.it

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Itálie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY