PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Rezidenzschloss - Německo, Drážďany

Základní informace

Rezidenzschloss, česky Sídelní zámek, je rozsáhlý komplex převážně renesančního paláce v srdci drážďanského Starého města, který po staletí sloužil jako rezidence saských panovníků.

První známá stavba na místě dnešního Residenzschloss vznikla kolem roku 1200, kdy byl na vršku Taschenberg u mostu přes Labe postaven strážní hrad. Písemná zmínka o něm však je dohledatelná až roku 1289.

Na počátku 15. století jej rozšířil markrabě Vilém, který také postavil spodní část věže Hausmannsturm. Její vršek, přesahující výšku sto metrů, byl přistavěn v letech 1673 až 1676 a těm, kdo překonají 327 schodů, se odtud otevře nádherný výhled na Drážďany.

Když se sem v roce 1474 přesunul vévodský dvůr, bylo nutné provést zásadní úpravy a hrad se změnil na pohodlný zámek, který dalšími přestavbami v polovině 16. století dostal renesanční vzhled. Poté však přišly barokní změny po třicetileté válce a konečnou podobu komplex získal v letech 1889 až 1901.

Poslední saský král Friedrich August III. zde ale bydlel jen do roku 1918, kdy abdikoval a odešel z Drážďan. O čtyři roky později pak byl zámek zpřístupněn veřejnosti a své sídlo tady našly Státní umělecké sbírky.

Osudným se zámku stalo bombardování v noci ze 13. na 14. února 1945. Opravy začaly až v 60. letech 20. století a táhly se až do roku 2013.

Dnes mohou návštěvníci Residenzschloss obdivovat nejenom nádherné renesanční sgrafita na nádvoří, ale i množství pokladů ukrytých v interiéru.

Za návštěvu stojí i Kabinet mincí či Kabinet rytin, vystavující rytiny, výkresy a fotografie, dále pak i Zbrojnice a Turecká komora. K nejvyhledávanějším patří Nová a Historická zelená klenba, sály nazvané podle jejich malachitového zbarvení, které se pyšní klenotnicí, jež je považována za jednu z nejkrásnějších a nejbohatších v Evropě. Za návštěvu stojí i kaple či rozsáhlá knihovna a Residenzschloss nabízí i možnost využití přednáškových a studijních sálů.

Oficiální webová stránka: https://www.skd.museum/besuch/residenzschloss

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY