Rijksmuseum - Nizozemsko, Amsterdam
Základní informace
Rijskmuseum Amsterdam je proslulé muzeum na Museumplein v Amsterdamu a největší a nejvýznamnější muzeum v Nizozemsku.
Když byl roku 1795 svržen poslední nizozemský místodržitel Vilém V. Oranžský, stát spolu s jeho majetkem zabavil i veškeré umělecké sbírky panovnické rodiny, jejichž počátky sahaly až do doby, kdy Nizozemsko patřilo k nejbohatším zemím na světě. O pět let později pak byla po vzoru pařížského Louvre otevřena Národní umělecká galerie v Den Haag, kde bylo vystaveno dvě stě nejvýznamnějších děl, týkajících se především námořní historie země, a spolu s nimi i portréty předků královského rodu.
Jen krátce poté ale došlo k dalším historickým zvratům a nový panovník Ludvík Napoleon přeměnil královský palác v Amsterdamu na Královské muzeum a nechal sem převézt všechny exponáty z Den Haag. Zároveň k nim přidal i předměty spadající do vlastnictví hlavního města, čímž se do sbírky dostaly takové skvosty, jako je např. Rembrandtova Noční hlídka.
Honosná budova Rijksmuzea Amsterdam vznikla až na konci 19. století. Její architekt Pierre Cuypers, k jehož slavným stavbám patří i budova hlavního nádraží v Amsterdamu, zkombinoval prvky gotiky a renesance, přičemž stěny budovy nechal vyzdobit odkazy na národní historii. Ihned po otevření 13. července 1885 se na autora projektu snesla nemilosrdná kritika, která mu vyčítala velikášství a přílišnou honosnost stavby.
Zásadní proměnou muzeum prošlo těsně před druhou světovou válkou. Tehdy byly sbírky převezeny do bezpečí speciálního trezoru ukrytého ve vršku u Maastrichtu a nizozemské národní poklady nahradilo moderní umění.
O více než půl století později byl celkovou rekonstrukcí, trvající od prosince 2003 do dubna 2013, pověřen španělský architektonický ateliér. Tvůrci tu využili své šance a zcela změnili velkou vstupní halu a přistavěli tzv. asijský pavilon.
Dnes je tak možné v moderně pojatém muzeu s bohatou historií obdivovat ve více než dvou stech sálech malby, kresby a sochy především holandských mistrů, ale i modely lodí, zbraně, vlajky či keramiku, dokumentující osm set let nizozemských dějin.
Na co se mohou návštěvníci těšit
Ikonou a zlatým hřebem návštěvy Rijksmusea je Rembrandtův nejslavnější obraz, velkolepé plátno s názvem Noční hlídka, jemuž je v Rijksmuseu vyhrazen dokonce celý samostatný sál. Noční hlídka vznikla v Rembrandtově nejplodnějším a nejúspěšnějším tvůrčím období, v roce 1642. Umělec na obraze zachytil jednotku domobrany, která si portrét od Rembrandta objednala pro nově postavenou budovu svého velitelství coby symbol společenské prestiže a bohatství.
Noční hlídka tvoří jádro nejnavštěvovanější části rozlehlého muzea, totiž jeho druhého patra. Zde návštěvníci obdivují přehlídku mistrovských děl nizozemské malby 17. století, tzv. „zlatého věku“.
Kromě slavných nizozemských malířů 17. století vystavuje Rijksmuseum ve svých osmdesáti sálech umělecká díla od roku 1100 až do současnosti. V přízemí najdete středověká a renesanční díla a také samostatný asijský pavilon vystavující exponáty, které Holanďané získali díky svým zámořským plavbám. Uvidíte zde bronzové čínské figurky ze 7. století, exponáty z Jávy, hinduistické sochy, korejské skříňky nebo třeba zdobené vietnamské nádobí. Do prvního patra se můžete vydat za uměním z let 1700 – 1900. Prohlédnout si tu budete moci díla tzv. haagské školy, která se proslavila především krajinomalbou, nebo nizozemské impresionisty, kteří měli pojetím své tvorby velmi blízko k francouzským. Třetí patro je vyhrazeno umění 20. století.
Rijksmuseum však nevystavuje pouze výtvarná díla, ale i některé druhy užitého umění a dekorativních předmětů. Významná je především zdejší sbírka modrobílé delftské fajáns, tedy typické nizozemské jemné keramiky. I ta zažila svoje nejslavnější období během „zlatého“ 17. století. Tehdy totiž holandská Východoindická společnost začala do Evropy dovážet velmi drahý čínský porcelán a ve městě Delft vznikaly manufaktury vyrábějící jeho podstatně levnější verzi. Zpočátku bylo nádobí zdobeno typickými čínskými vzory, později se prosadily domácí motivy, třeba větrné mlýny.
Rada: Název Rijskmuseum Amsterdam odkazuje na fakt, že existuje více poboček tohoto muzea. Jednu z nich je možné navštívit při čekání na letadlo za pasovou kontrolou na nizozemském letiště Schiphol.
Text a foto: Barbora Klementová, 30. 6. 2017
Autorka je tvůrcem blogu o radosti z cestování www.cestoholik.cz