Rock of Cashel - Irsko
Základní informace
Rock of Cashel je zhruba 60 m vysoký vápencový pahorek, z něhož ve 4. – 12. století vládli králové Munsteru, jejichž říše zabírala velkou část jižního Irska. Na návrší se nachází impozantní ruiny hradu a církevních budov. Skála Rock of Cashel bývá někdy nazývána jako skála sv. Patrika.
Historie Rock of Cashel
V r. 450 toto místo navštívil svatý Patrik, aby zde pokřtil krále Aenguse a jeho bratry. Podle legendy zde měl sv. Patrik utrhnout trojlístek, aby na něm demonstroval princip svaté Trojice, čímž se zrodil tradiční irský národní znak. Impozantní skálu Rock of Cashel dostala r. 1101 darem církev. Rock of Cashel vzkvétal jako středisko náboženství až do r. 1647, kdy na hrad zaútočila Cromwellova vojska.
Co si mohou návštěvníci prohlédnout
Na počátku 12. století zde byl vystavěn irsko-románský kostel. Kaple z r. 1127, známá jako Cormacova kaple, byla vysvěcena r. 1134 a je unikátní tím, že při její stavbě byly použity architektonické styly z různých evropských oblastí. Kaple má strmou lomenou střechu s jednoduchou klenbou a dvě věže, které jsou neobvykle umístěny. Portál a oblouky jsou zdobeny plastikami hlav netvorů a abstraktními reliéfy, které jsou vytesány do kamene. V kapli si lze prohlédnout nejstarší dochované fresky v Irsku. Fresky byly v 16. století přemalovány bílou barvou a zůstaly ukryty až do 80. let 20. století. Kaple, která patří k nejstarším dochovaným částem areálu, je zastíněna mladší katedrálou z 13. století.
Katedrála byla postavena v letech 1235–1270. Jedná se o jednolodní katedrálu s půdorysem kříže, která má dobře zachovalé zdi, ale její střecha se v průběhu 18. století propadla. Tento propad však bylo štěstí v neštěstí, neboť se nyní dovnitř dostane více denního světla, které návštěvníkům odhalí jemné architektonické detaily a unikátní středověké kamenné plastiky. Poblíž vchodu stojí replika kříže svatého Patrika (originál lze zhlédnout v místním muzeu), který patří mezi nejstarší kříže v Irsku. Kříž je zasazen do „korunovačního kamene“, o kterém se říká, že byl pohanským obětním oltářem.
V hradní síni, Hall of the Vicars´ Choral, která vznikla v 15. století, se nachází muzeum. Strop síně je zrekonstruovaný podle středověkého návrhu. V kryptě muzea lze vidět originál kříže sv. Patrika, jehož kopii lze najít v blízkosti muzea a katedrály na místě, kde až do r. 1982 stával originál.
Zdroj:
Průvodce Marco Polo – Irsko
Společník cestovatel – Irsko, nakladatelství Ikar
Kapesní průvodce Irsko – nakladatelství Lingea
http://www.sacred-destinations.com/…ck-of-cashel