Rotterdam - Nizozemsko
Základní informace
Rotterdam je druhé největší město Nizozemska a největší přístav Evropy.
Historie města Rotterdam
Místo bylo osídlené již od 10. století, kdy se zde u řeky Rotte usadilo několik osadníků. Město vzniklo ve 13. století jako rybářská vesnice při ústí řeky Rotte do delty Rýna a Mázy. Od r. 1872, kdy byl otevřen průplav Nová vodní cesta, mohou i velké lodě plout ze Severního moře až do města. Hlavní předností Rotterdamu je možnost kombinace říční a námořní dopravy. Přístav se postupně rozšířil na více než 20 km délky až k moři a nábřeží lemují doky. Při vyústění do moře leží Europort, jehož výstavba se potýkala s mnoha potížemi, protože většina území je tvořena říčními sedimenty a nachází se pod úrovní hladiny moře. Centrum Rotterdamu zničily v r. 1940 německé bomby. Oproti mnoha jiným zničeným místům se v Rotterdamu po válce rozhodovalo o obnově městského centra v novém stylu – dnes má Rotterdam jednu z nejzajímavějších městských architektur v Nizozemsku.
Co si mohou návštěvníci prohlédnout
Břehy řeky Nieuwe Maas lemují památkově chráněné domy. Severní a jižní část města jsou spolu propojeny mnoha mosty a tunely. Nápadnou dominantou siluetu města tvoří Erasmův most, který spojuje centrum města s městskou částí Kop van Zuid. Most bývá nazýván „labuť“ pro svůj zalomený pilíř vysoký 139 m.
Boijmans Van Beuningen je jedno z nejdůležitějších nizozemských muzeí, ve kterém jsou představena především díla moderního a starého umění. Vystaveny jsou mj. mnohé obrazy velkých mistrů, např. Rembrandta, Tiziana, Moneta, Picassa, Matisse nebo Dalího.
Euromast, jeden z nejslavnějších symbolů Rotterdamu, je nejvyšší budovou ve městě. Štíhlá věž, kterou postavil architekt Huig Aart Maaskant v r. 1960 u příležitosti výstavy květin Floriade, je 185 m vysoká a převyšuje i moderní výškové budovy. Ještě před zahájením stavby si tehdejší starosta Van Walsum stěžoval, že finanční prostředky vystačí pouze na 50metrovou věž. To způsobilo velký rozruch, neboť podle původních plánů měla přesahovat utrechtskou katedrálu, která v té době byla se svými 112 m nejvyšší budovou v zemi. Ještě ten večer starostu navštívili zámožní přístavní baroni, kteří hodlali přispět penězi na výstavbu věže. Van Walsum si jejich jména a částky zapsal na zadní stěnu krabice na doutníky – tak se tehdy dělaly obchody v rotterdamském přístavu. Díky těmto darům se věž vypíná do výšky 110 m. Vesmírná věž přibyla na vrchol později, v r. 1970, u příležitosti výstavy Communicatie-´70. Na vrchol věže jede výtah po venkovní fasádě a shora lze za jasného počasí vidět velkou část nizozemského pobřeží.
U Starého přístavu stojí nejpozoruhodnější architektonický výtvor Pieta Bloma – nakloněné krychlové pilotové domy Blaakse Bos, které mají připomínat les. Domy mají 3 patra: v přízemí se nachází vchod do domu, první patro zabírá obývací pokoj a kuchyně, v druhém patře jsou dvě ložnice a koupelna a poslední patro je někdy využíváno jako malá zahrada. Celková obytná plocha jednoho domu je 100 m2, ale zhruba ¼ z této plochy je z důvodu zkosených stěn nepoužitelná. Jednu z obytných kostek – Kijk Kubus – si lze prohlédnout.
Námořním muzeum Maritiem Museum Rotterdam je věnováno přístavu a lodní dopravě minulosti i současnosti. Součástí výstavy je i originální muzejní loď „De Buffel“ z 19. století, která patří k hlavním atrakcím muzea.
Oblast Delfshaven se rozkládá mimo centrum Rotterdamu a od ostatních částí města se značně liší. Jedná se o oázu dějin a kultury uprostřed moderního komerčního města, kterou tvoří několik památných ulic s historickými budovami a nevelkým přístavem se starými plachetnicemi. Právě z Delfshavenu se v r. 1620 vydali na plavbu do Ameriky nizozemští otcové poutníci.
Zdroj:
Knižní průvodce Marco Polo – Nizozemsko
Nizozemsko – Společník cestovatele, nakladatelství Ikar