PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Roussillon - Francie

Základní informace

Roussillon je malebná vesnice, zářící okrovými odstíny, v údolí mezi pohořím Luberon a Vaucluse v jihofrancouzském departmentu Vaucluse asi 30 kilometrů od Avignonu.

Roussillon, Francie

Svoji typickou barvu získal Roussillon díky skutečnosti, že leží na jednom z největších ložisek okru na světě. Vzniklo před 230 miliony lety, kdy celá Provence byla zalitá mořem a železo v písku na jeho dně zoxidovalo a vytvořilo okr. Tento druh jílu s různým obsahem oxidu železa a tedy i škálou odstínů od bledě žluté až po tmavě rudou byl využíván lidmi už v prehistorických dobách.

Římané z něj vyráběli glazuru na svou keramiku a až do 19. století představoval zdroj bohatství celého okolí. Osli, později koňské potahy a nakonec i vlaky jej převáželi do Marseille, odkud na lodích vyplouval tento pigment do celého světa. Ještě na konci 20. let 20. století se tu každoročně těžilo kolem čtyřiceti tisíc tun okrového prášku, ale v roce 1958 byly lomy kvůli vysoké konkurenci nově vytvořených syntetických barev uzavřeny.

V 18. století obyvatelé Roussillonu objevili způsob, jak upravit okr, aby byl odolný vodě, což se dodnes odráží v podobě vesnice, neboť tímto barvivem začaly být upravovány fasády domů.

Roussillon, pyšnící se titulem Les plus beaux villages de France, tedy Nejkrásnější vesnice Francie, je malebným bludištěm úzkých příkrých uliček a malých náměstí, lemovaných domy v různých odstínech okru – v okolních lomech se jich těžilo sedmnáct. Stejné zbarvení má i místní kostel a hřbitov. Z vršku se pak naskýtá nádherný pohled na pohoří Luberon a Mont Ventoux. Každý rok Roussillon zaplaví davy turistů a svou inspiraci tu hledalo i mnoho umělců. Patří k nim např. Jean Cocteau či Jean Carzou.

Rada: Nenechte si ujít ani okolní opuštěné lomy. Od informačního centra na Place de la Poste k nim vede značená stezka.

Oficiální webová stránka: www.roussillon-en-provence.fr

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY