PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Royal Mews - Anglie, Londýn

Základní informace

Royal Mews jsou součástí Buckinghamského paláce a představují královské stáje pro královské koně a garáže pro královské kočáry a vozy. Zajišťují přepravu královny a ostatních členů královské rodiny.

Kočáry se využívají při královských a státních příležitostech jako jsou státní návštěvy, svatby nebo zahájení britského Parlamentu. Každým rokem se také používají při přepravě nově jmenovaných zastupitelů a velvyslanců do Buckinghamského paláce. Perlou mezi kočáry je zlatý královský kočár Gold State Coach, který se používá při každé korunovaci již od roku 1821, kdy byl korunován král Jiří IV. Kočár byl postaven v roce 1762 za vlády Jiřího III., váží téměř 4 tuny a je tažen vždy osmi koňmi.

Historie Royal Mews

Původní královské stáje sloužily již králi Richardovi II. v letech 1377–99. Až do vlády Jindřicha VII. (1485–1509) stály na Charing Cross, v místech dnešního Trafalgarského náměstí, konkrétně Národní galerie. „Mews“ je odvozeno od slova „mew“, což znamená shodit peří. V roce 1377 zde totiž byli umístěni během shazování peří královští jestřábi. V roce 1534 budova vyhořela a poté byla znovu postavena. V roce 1760 král Jiří III. přestěhoval své koně a sbírku kočárů do přízemních prostor paláce Buckingham Palace.

O čtyři roky později zde díky architektovi William Chambersovi vznikla i jezdecká škola. Za vlády krále Jiřího IV. (1820–30) se přesunuli do paláce i ostatní královské vozy a koně, které do té doby zůstali na Charing Cross. Architekt John Nash přestavěl pro krále Jiřího IV. Buckinghamský palác a kolem jezdecké školy vystavěl rozlehlé královské stáje a oblouk v dórském stylu s hodinovou věží. Východní stranu vyhradil pro kočáry a západní pro ustájení 54 koní, krmivo a postroje pro koně. Během vlády královny Viktorie bylo v Royal Mews až 200 koňů. V roce 1855 dokonce nechala na vlastní náklady vystavět i školu pro děti sluhů. O čtyři roky později se vybudovalo i nové ubytování pro zaměstnance a jejich rodiny.

Co si mohou návštěvníci prohlédnout

Dnes jsou v Royal Mews ustájeni clevelandští hnědáci (Cleveland Bays) a windsorští bělouši (Windsor Greys). Mimo kočáry jsou zde umístěna i královská motorová vozidla.

Royal Mews si můžete projít sami s audio průvodcem nebo s průvodcem, který je oblečený do nápadné červeno-modré livreje. Během prohlídky Royal Mews uvidíte kolekci královských historických vozů a kočárů. Kromě již zmíněného Gold State Coach můžete obdivovat prosklený vůz Glass Coach, který slouží královským nevěstám, Irish State Coach, který královna používá při zahájení Parlamentu nebo luxusní Australian State Coach (včetně centrálního vytápění a dálkově ovládaných oken). K vidění jsou i některé vybrané livreje, které nosili královští kočí. Až na některé detaily jsou stejné, jaké se nosili za vlády královny Viktorie. Alespoň z části tak můžete nahlédnout do života královské rodiny.

Nejbližší stanice metra: Victoria, Green Park a Hyde Park Corner.

Zdroje:
http://www.royalcollection.org.uk/visit/royalmews
http://www.animals-planet.estranky.cz/…al-mews.html
http://www.radynacestu.cz/…-royal-mews/
http://www.londonpass.com/…al-mews.html

Mohlo by vás také zajímat

Buckingham Palace

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY