PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Rubenshuis - Belgie, Antwerpen

Základní informace

Rubenshuis je dům v Antverpách, kde 30 let žil a pracoval jeden z největších světových umělců Peter Paul Rubens.

Roku 1609 se vlámský malíř Rubens oženil s Isabellou Brant a o rok později se rozhodl investovat peníze, které získal malováním portrétů členů evropských královských rodin, do rodinného sídla. Koupil proto starší dům, který zrekonstruoval, a přistavěl k němu novou část v moderním barokním slohu. Starší části, v níž se nacházely ložnice, rodinný obývací pokoj a jídelna, zůstal styl vlámský. Byla prostě zařízena a dodnes v jejich úzkých obytných místnostech je možné vidět dobový nábytek.

Křídlo vpravo od vchodu navrhl sám Rubens. Za elegantním raně barokním průčelím se skrývá rozlehlý ateliér s vysokým stropem, v němž vzniklo asi 2500 obrazů. Většinu z nich však mistr jen načrtl a zbytek dokončili jeho zaměstnanci. Hned vedle se nachází prostorný salon a dominantou této části je tzv. Kunstkamer, tedy místnost, v níž malíř vystavoval díla svá i obrazy jiných umělců. Nepřehlédnutelný je výrazný šachovnicový vzor podlahy. Zakončena je půlkruhovou místností, postavenou po vzoru římského pantheonu, kterou zdobí mramorové busty.

Velkolepý dům Rubens obýval se svou početnou rodinou – se dvěma ženami měl 8 dětí. Když jeho první manželka roku 1626 zemřela na mor, za čtyři roky se znovu oženil. Vzal si prý nejkrásnější dívku v celých Flandrách Hélène Fourment, dceru antverpského obchodníka. Šestnáctileté děvče, jež od manžela dělil sedmatřicetiletý věkový rozdíl, se mu stalo inspirací pro biblické postavy i antické Venuše.

Rubens sám navrhl i zahradu, která vznikla ve 20. letech 17. století. Inspirací mu byly zahrady v Itálii, kde strávil 10 let. Vyznačuje se pravidelnými vzory záhonů a nachází se v ní i malý pavilon.

Před druhou světovou válkou byl dům i zahrada v troskách. Proto je v roce 1937 odkoupilo město, které se pustilo do velké rekonstrukce, jejíž snahou bylo uvést dům do původní podoby. To se povedlo a od roku 1946 je Rubenshuis otevřen veřejnosti a dnes je z něj jedna z nejnavštěvovanějších památek města.

Rada: Chcete-li ušetřit, navštivte Rubenshuis poslední středu v měsíci, kdy je vstup zdarma.

Oficiální webová stránka: https://www.rubenshuis.be

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Zajímavé články

Hranolky

Školní zájezdy Belgie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY