PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Rumšiškės - Litva

Základní informace

Rumšiškės je litevské město na severním břehu Kaunaské přehrady, jehož část tvoří jeden z největších skanzenů v Evropě.

Litva Rumsiskes Litva Kaunas, Rumsiskes

Dějiny vesnice sahají až do 14. století, ale její stará část zanikla při napouštění přehradní nádrže. Kostel se zvonicí z roku 1707, který byl odtud přemístěn, aby unikl zkáze, se stal základem nového skanzenu, který mapuje historii vesnického života a zemědělství v této oblasti. Pro návštěvníky byl otevřen roku 1974.

Na ploše 195 ha se dnes nachází 140 budov z 18. a 19. století, které jsou uspořádány do čtyř vesnic, reprezentujících litevské kulturně-historické regiony Aukštaitija, Dzūkija, Suvalkija a Žemaitija. Během pět kilometrů dlouhé okružní cesty si tu lze prohlédnout zemědělské usedlosti různě majetných obyvatel, stodoly, seníky, mlýny, kůlny, ale i kaple, kostelíky či krčmu. Za pozornost stojí i studny s konstrukcemi na vytahování vody, kůlny či sušárny hub.

Mnoho staveb je vybaveno i dobovým zařízením, které reprezentuje ruční práci místních lidí a které je uspořádáno tak, jako by se jeho obyvatelé jen na chvíli vzdálili. Tento dojem umocňují i rolníci, obdělávající pole, či hlídači pasoucího se dobytka.

Samostatný sektor je věnovaný i exilu a odporu litevských obyvatel proti cizímu útlaku. Tady si zájemci mohou prohlédnout jurtu, překrytou travou, partyzánský bunkr či vagon k transportu a samostatná expozice je věnovaná i nucenému vysídlování Litevců na Sibiř během vlády Stalina.

V létě skanzen ožívá ukázkami lidových řemesel, během nichž lze obdivovat dovednost truhlářů, tkalců či hrnčířů. Během roku se tu konají koncerty a 15 pravidelných akcí, k nimž patří i proslulý Užgavénes. Jedná se o nejstarší festival svého druhu, který probíhá vždy v noci před Popeleční středou. Připomíná starý svátek k ukončení zimy, při němž se pálí Morana.

Oficiální webová stránka: www.llbm.lt

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Litva

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY