PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Rybářská bašta - Maďarsko, Budapešť

Základní informace

Halászbástya, neboli Rybářská bašta, je jedna z nejznámějších pamětihodností Budapešti a zároveň jedno z nejnavštěvovanějších a nejkrásnějších míst maďarského hlavního města.

Rybářská bašta, Budapešť, Maďarsko Rysbářská bašta, Budapešť, Maďarsko

Neogotickou a částečně i neorománskou reprezentativní terasu navrhl společně se schodištěm vedoucím od Dunaje na tzv. hradní vrch maďarský architekt Frigyes Schuler. (bez zajímavosti jistě není fakt, že rekonstrukcí tohoto místa po druhé světové válce byl pověřen jeho syn János) Svůj projekt zahájil roku 1895 u příležitosti tisíciletého výročí založení uherského státu. Na místě bývalých hradeb vyrostly během sedmi let bílé zdi pískovcové bašty, protkané sedmi věžičkami reprezentujícími sedm maďarských kmenů, které se na konci 9. století usídlili v Karpatské kotlině a jejichž spojení položilo základ maďarského státu. Tvar věží má symbolizovat tradiční maďarské stany.

Hned vedle bašty také stojí jezdecká socha krále Štěpána z roku 1906, zakladatele uherského království. Na jejím podstavci si lze prohlédnout výjevy z králova života.

Přestože se jedná o stavbu poměrně mladou, o původu jejího názvu se můžete dočíst mnoho teorií. Některé vidí jeho základ ve vesnici, která pod hradbami stávala, jiní tvrdí, že odkazuje na rybářský trh, jenž se na jejím místě konal, někteří historici se odvolávají na cech rybářů, který tento prostor ve středověku chránil, ale dočíst se lze i o rybářích, kteří bašty bránili v 18. století před tureckými nájezdy.

Ať už název bašty pochází odkudkoli, nabízí toto nádherné místo úžasný výhled na Dunaj, řetězový most i parlament, doplněný o skvělou atmosféru vytvářenou pouličními hudebníky a malíři.

Rada: Na Rybářskou baštu můžete zajít v kteroukoli denní či noční hodinu. Prostor se neuzavírá a nevybírá se tu vstupné. Nejkrásnější výhled se však jejím návštěvníkům naskýtá, když se večer rozsvěcí světla Budapešti.

Oficiální webová stránka: www.fishermansbastion.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Zajímavé články

Langoš

Školní zájezdy Maďarsko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY