Saint Malo - Francie,
Základní informace
Saint-Malo je jedno z nejhezčích měst v Bretani, které leží u ústí řeky Rance do Lamanšského průlivu v západní Francii.
Název města připomíná biskupa MacLawa, který do této oblasti v 6. století připlul z Británie a který tu v rámci svého poslání šířit křesťanství založil kostelík, kolem nějž začala vznikat vesnice. O dvě století později se museli její obyvatelé přesunout na další ostrov, který nazvali podle zakladatele své komunity.
Ochrany hradeb se městu dostalo spolu s katedrálou ve 12. století, čímž získalo velmi strategickou pozici, a tak si mohlo po staletí udržovat nezávislost. Financováno bylo především z kořisti místních mořeplavců a korzárů, k nimž patřil např. Jacques Cartier, který v roce 1534 doplul až do ústí řeky Svatého Vavřince v Kanadě, či Robert Surcouf, jehož bohatství pocházelo především z obchodu s otroky. K slavným rodákům patří i René Duquay-Trouin, který ovládl dříve portugalské Rio de Janeiro.
Po drtivém bombardování v roce 1944 zbyly ze Saint-Mala jen trosky. Staré město, zvané Intra-Muros, však bylo celé vystavěno po válce podle dobových rytin a zachovaných fotografií znovu. Díky tomu si v současné době návštěvníci mohou vychutnat procházku bludištěm křivolakých uliček, plných obchůdků se suvenýry a místními specialitami Le kerry-pomme či Le kerry-poire. Za pozornost stojí i katedrála svatého Vincenta v normanském stylu či muzeum historie města v bývalém sídle bretaňských knížat Château de Saint-Malo.
Dobrý přehled o struktuře starého centra lze získat během procházky po hradbách o délce 1754 metrů. Z nich je vidět i pevnost Fort National, ostrůvek Grand Bé, na němž je pochovaný další z místních rodáků spisovatel René de Chateaubriand, či pevnost ze 17. století na ostrově Petit Bé. Velkým lákadlem jsou i písečné pláže pod hradbami či mořský bazén u Porte des Bés.