PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 6x

Salisbury Cathedral - Anglie, Salisbury

Základní informace

Salisbury Cathedral je nejvyšší katedrála v celé Británii (123 metrů) a současně nejvyšší budova na světě postavená a dochovaná ze 14. století. Je nádhernou ukázkou rané anglické gotiky.

Salisbury Cathedral, Sailsbury, Anglie Salisbury Cathedral, Sailsbury, Anglie Salisbury Cathedral, Sailsbury, Anglie

Výstavba Salisbury Cathedral

Stavba katedrály byla zahájena v roce 1220 současně se založením nového města Salisbury pár kilometrů od původního sídla Old Sarum s normanskou katedrálou. Na rozdíl od téměř všech anglických katedrál, které vznikaly po několik generací, byla téměř celá katedrála v Salisbury dokončena během nezvykle krátkých 38 let a díky tomu si zachovala unikátně jednotný sloh. Výjimku tvoří majestátní věž, která byla přistavěna o pár desítek let později (1310–1333).

Je tak trochu zázrak, že se katedrála dochovala do dnešních dnů. Celou tíhu ohromné stavby totiž nesou základy hluboké necelý metr a půl! Naštěstí se pod nimi nachází silná vrstva štěrku, která pomohla katedrále přežít až do dnešních dnů. I tak je ale zapotřebí mohutných zásahů pro záchranu katedrály a ta proto prochází od 90. let minulého století rozsáhlými restauračními a záchranářskými pracemi, které jsou v roce 2013 už ze 75% dokončeny.

Čím je katedrála zajímavá

Kromě výšky a unikátně jednotného slohu stojí návštěva katedrály za to i z dalších důvodů. Především si zde můžete během běžných návštěvních hodin prohlédnout jeden ze čtyř dochovaných originálů Magna Charta Libertatum (Velká listina svobod). Jeden z nejdůležitějších dokumentů anglické historie z roku 1215 najdete v kapitulní síni (Chapter House). Zbylé exempláře jsou k vidění v Britské knihovně a na hradu Lincoln. Ten v Salisbury je ale nejzachovalejší.

Obdivovat můžete i největší křížovou chodbu v Anglii nebo unikátní hodiny z roku 1386, nejstarší fungující hodiny v celé Evropě. V roce 1386 byly umístěny na věž Bell Tower, kde sloužily až do roku 1789, kdy byla věž stržena. Hodiny byly následně přemístěny a dnes jsou k vidění v severní lodi katedrály.

Katedrála je otevřena návštěvníkům každý den, v neděli jsou návštěvní hodiny kratší než po zbytek týdne. Vstup do katedrály je zpoplatněn.

Vzdálenost od Londýna: cca 140km

Oficiální webová stránka: www.salisburycathedral.org.uk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY