PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Salzwelten Hallein - Rakousko

Základní informace

Salzwelten Hallein jsou solné doly nacházející se v městečku Hallein nedaleko Salcburku a rakousko-německé hranice; mezi hlavní atrakce patří třeba dvě hornické skluzavky nebo plavba na voru po podzemním jezeře.

V rakouské spolkové zemi Solnohradsko je množství lokálních názvů spojeno se solí. Důvod je prostý. Nachází se totiž v místech, kde se před dvěma sty padesáti miliony lety usadila na dně moře sůl. Tu společně s ostatními horninami vyzdvihlo alpské vrásnění a pod zemským povrchem se objevily nekonečné zásoby tohoto bílého zlata. Sůl přinášela obrovské zisky jak okolním městům, tak i jejich vladařům.

Sůl tu začali těžit už Keltové, kteří objevili její skvělé konzervační schopnosti. Výzkumy prokázaly, že solné doly existovaly v hoře Durnberg již ve 4. století př. n. l. K největší těžbě tady však došlo až mnohem později za vlády salzburských arcibiskupů. Na počátku 17. století se tu vytěžilo ročně neuvěřitelných šestatřicet tisíc tun soli. Takového objevu se znovu podařilo dosáhnout až ve 20. století.

Jeden z nejstarších dolů na světě je možné i navštívit, neboť pro těžbu byl kvůli nerentabilnosti uzavřen v 90. letech 20. století. Návštěvníky čeká jízda vláčkem do nitra hory a pak nakouknou do labyrintu chodeb, která v celkové délce dosahuje 15 km. Za pozornost stojí i malá kaplička, v níž horníci nacházeli sílu a odvahu, a přehlédnout nelze ani postavy zasypaných Keltů, které byly v dolech nalezeny.

Součástí prohlídky je i jízda oblíbenou dřevěnou skluzavkou o délce třiceti metrů, která zájemce přiblíží k sedmdesát metrů dlouhému a dva metry hlubokému podzemnímu jezeru.

To sloužilo k nové metodě získávání soli. Zpočátku horníci využívali jen krumpáče a dláta, ale později se začala využívat i tzv. solanka. Celý prostor se napumpoval vodou, která se nechala působit. Ze stěn a stropu se spolu se solí uvolňovaly horniny, které klesaly ke dnu, zatímco 27% solný roztok se po šesti týdnech odvedl k dalšímu zpracování.

Oficiální webová stránka: https://www.salzwelten.at

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Rakousko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY