San Gimignano - Itálie
Základní informace
San Gimignano je půvabné toskánské městečko ležící necelých 30 kilometrů severozápadně od Sieny, jehož centrum bylo roku 1990 zařazeno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO a které patří k nejnavštěvovanějším v Itálii.
Už ve 4. století př. n. l. na místě dnešního města založili svou osadu Etruskové. Tehdy se ovšem nazývala Velathri. Římané ji pak přejmenovali na Silvia. Do 11. století zůstávalo San Gimignano malou nevýznamnou osadou. Poté však rychle zbohatlo díky své ideální poloze na obchodní a poutní stezce Via Francigena, která spojovala Apeninský poloostrov s Franskou říší. Počet obyvatel tehdy rychle stoupl na 15 tisíc a osídlení se mohlo pochlubit pěti kláštery, čtyřmi nemocnicemi, veřejnými lázněmi, ale i nevěstincem.
Místní šlechta si jako symbol svého bohatství a moci začala stavět paláce a až 50 metrů vysoké obranné věže. Jejich počet ve 14. století vyšplhal na 72, i když do dnešních dnů se jich zachovalo jen 14. Ve stejném století však město poškodil dlouhý spor mezi guelfy, tedy stoupenci papeže, a ghibellini, kteří stáli na straně císaře. Vlekl se dlouhých sto let, až obyvatelé požádali o pomoc Florenťany, kteří v San Gimignanu převzali vládu a už neodešli. Tím také začal klesat jeho význam.
V San Gimignano se na malém prostoru nachází množství obchůdků, kaváren, ale i architektonických památek a uměleckých děl. Nejvyšší věží se pyšní Palazzo del Popolo, postavený na přelomu 13. a 14. století. Dnes v něm sídlí městská radnice, ale i muzeum Museo Civico. Při jeho prohlídce lze obdivovat mimo jiné nádherné fresky na nádvoří, zobrazující i erby místních starostů a radních.
Nepřehlédnutelný je i románský dóm z 12. století. Za jeho jednoduchou fasádou překvapí bohatě zdobený interiér, v němž arkády z černobílého mramoru kontrastují s množstvím zářivých fresek. Mezi nimi vyniká v severní lodi vyobrazení 26 epizod ze Starého Zákona, které roku 1367 vytvořil Bartolo di Fredi. Naproti nim lze vidět o čtvrt století starší Život Krista z dílny Lippa Memmiho a vzadu pak Poslední soud Taddea Bartola.
Za pozornost stojí i kostel Sant´Agostino, vysvěcený roku 1298. Za jeho nenápadným průčelím se skrývá nádherný rokokový interiér, dokončený v roce 1740.