San Pietro in Vincoli - Itálie, Řím
Základní informace
San Pietro in Vincoli je římský kostel, který stojí v blízkosti Kolosea. Pod hlavním oltářem jsou uloženy řetězy, kterými byl přikován sv. Petr v Mamertinském vězení. V interiéru kostela je možné si prohlédnout majestátní sochu Mojžíše od Michelangela, která zdobí hrobku papeže Julia II.
Trojlodní renesančně-barokní bazilika svatého Petra v řetězech vznikla na popud manželky císaře Valentina II. Eudoxiany na místě, kde byl svatý Petr dle legendy odsouzen císařem Neronem k trestu smrti. Právě tato císařovna věnovala papeži Lvu I. řetězy, kterými byl svatý Petr spoutaný v žaláři v Jeruzalémě a pro jejichž uložení byl kostel postaven. Později k nim byly přivezeny z Konstantinopole i okovy, kterými byl tento svatý spoután v Římě, a dle legendy se ihned zázračně spojily.
Kostel byl vysvěcen roku 439, ale v 15. století byl přestavěn do renesanční podoby a o tři století později barokně upravil interiér Francesco Fontana.
Tři lodě jsou tu odděleny dvaceti antickými sloupy s dórskými hlavicemi. Strop prostřední z nich zdobí freska na dřevěném stropě z roku 1706. Výjev „Zázrak s řetězy“ ztvárnil Giovanni Battista Parodi. Samotné řetězy jsou ukryty ve skleněné skříňce pod baldachýnem u hlavního oltáře.
Za pozornost stojí i nádherná sochařská výzdoba. K nejpozoruhodnějším dílům patří náhrobek kardinála Mikuláše Kusánského z 15. století. Pro české návštěvníky kostela není jistě bez zajímavosti, že tento teolog a myslitel sehrál důležitou roli při řešení sporu s husity na basilejském koncilu.
Většina návštěvníků sem však přichází za sochou Mojžíše, kterou Michelangelo plánoval jakou jednu ze 42 dvou soch velkolepého náhrobku papeže Julia II. Dlouhou dobu však vybíral vhodný kámen a navíc v té době věnoval svou pozornost dokončování výzdoby Sixtinské kaple, takže jediná dokončená zůstala právě socha Mojžíše. Toho Michelangelo ztvárnil po návratu s deskami Desatera z hory Sinaj. Většinu návštěvníků patrně překvapí rohy na hlavě proroka, které odráží patrně chybný překlad Vulgaty, kde slovo zářící bylo zaměněno za výraz rohatý.
Rada: Zadívejte se pozorně do Mojžíšových vousů. Možná se vám v nich podaří spatřit podobu autora této sochy.