PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 4x

Santa Maria del Fiore - Itálie, Florencie

Základní informace

Santa Maria del Fiore neboli kostel Panny Marie Květné je pátá největší katedrála na světě – vejde se do ní až 25 000 věřících. Její stavba byla ve Florencii zahájena roku 1296 na objednávku kdysi mocné florentské republiky.

Basilica di Santa Maria del Fiore, Florencie, Itálie Basilica di Santa Maria del Fiore, Florencie, Itálie Basilica di Santa Maria del Fiore, Florencie, Itálie

Vznik katedrály Santa Maria del Fiore

Gotická katedrála toskánského typu zasvěcená panně Marii Květné vznikla dle návrhu sochaře a architekta Arnolfa di Cambio na místě dřívějšího kostela Svaté Reparáty a základní kámen byl položen 8. září 1296. Stavební práce však trvaly pouze šest let, neboť v roce 1302 její architekt zemřel. Teprve až po dlouhých třiceti letech převzal stavbu architekt a malíř Giotto di Bondone, který kostel doplnil jednou ze současných tří slavných italských zvonic. Ta stojí na čtvercové základně o délce strany 14,4 metru a dosahuje výšky 87 metrů. V roce 1982 byla tato unikátní stavba zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Roku 1357 změnil plány stále ještě rozestavěné katedrály Francesco Talenti a v 15. století vyhrál architektonickou soutěž na její dokončení Filippo Brunelleschi. Přestože tento zlatník nezískal žádné architektonické vzdělání, jeho osmiboká dvouplášťová kopule o průměru 41,97 metrů, postavená technikou rybí kosti bez použití lešení, je považována za jeden ze zázraků stavitelství.

K další velké přestavbě katedrály došlo na konci 16. století, kdy bylo zbouráno stále ještě nedokončené průčelí. Nové, tentokrát neogotické, postavil až architekt Emilio de Fabris roku 1887.
Po mnoha staletích výstavby je katedrála Santa Maria del Fiore o délce 153 m, šířce 38 m a výšce 90 m jednou z nejkrásnějších církevních staveb na světě.

Za mnohá staletí byla svědkem nejen nespočtu mší, svateb a křtů, ale i vraždy – roku 1478 tu byl spáchán atentát na mocnou rodinu Medicejských, při němž sice před vrahy uprchl Lorenzo Nádherný, ale jeho bratr Giuliano padl do rukou vrahů.

Rada: Nikdo by se neměl zaleknout čtyř set schodů, které do kupole kostela vedou, neboť vynaložená námaha je tu odměněna úžasným výhledem na celou Florencii.

Mohlo by vás také zajímat

St Paul´s Cathedral

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Itálie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY