Basilica Santa Maria Maggiore - Itálie, Řím
Základní informace
Basilica Santa Maria Maggiore je jedna z největších raně křesťanských bazilik v Římě. Bazilika ze 4. století byla dle pověsti postavená na místě, kde uprostřed léta napadl sníh po zjevení madony. Interiér baziliky patří k nejbohatěji zdobeným v Římě. Vedle baziliky stojí nejvyšší římská zvonice s výškou 75 m.
Jedna z největších raně křesťanských bazilik v Římě vznikla dle pověsti díky snu papeže Liberia. Tomu se roku 352 zdálo, že na tomto pahorku uprostřed žhavého léta napadl sníh. Brzy se však přesvědčil, že nešlo o sen, neboť místo dnešního svatostánku bylo opravdu zasněžené. Na základě tohoto zázraku tu proto vybudoval kostel. Ten však hned v 5. století nechal zbourat papež Sixtus III., který zde založil kostel nový, který se stal základem dnešní baziliky.
Její současnou podobu však ovlivnily mnohé přestavby. Ve 13. století ozdobila horní část jejího průčelí mozaika s výjevy napadaného sněhu po zjevení Panny Marie a roku 1377 kostel doplnila kampanila, která byla s výškou 75 metrů nejvyšší v Římě. V 16. století tu pak přibylo několik kaplí a o dvě století později získalo novou podobu hlavní průčelí. To dnes sestává z pěti vstupních portálů, přičemž jeden z nich je tzv. Svatá brána, otevřená jen během Svatého roku.
To, co však každému návštěvníku vyrazí dech, je nádherný interiér, který je čtyřiceti jónskými sloupy rozdělen na tři lodě. Za pozornost stojí mozaika z 5. století s výjevy ze Starého zákona, náhrobek zakladatele kostela s bohatou reliéfní výzdobou a nikdo nepřehlédne úchvatnou podlahu z 12. století, která patří k nejvýznamnějším dílům rodiny Cosmati.
Pro česky mluvící návštěvníky je důležitá skutečnost, že tu roku 867 císař Hadrián II. na oltář položil slovanské bohoslužebné knihy, sepsané Cyrilem a Metodějem. Oba světci také byli přítomní a mohli sledovat schválení slovanské liturgie, sepsané v jazyce, který vytvořil Cyril.
Rada: V kostele si nezapomeňte prohlídnout Sixtinskou kapli. Nejedná se však o slavnou kapli ve Vatikánu. Svůj název dostala po papeži Sixtu V., na jehož přání ji vybudoval Domenico Fontano.